Olympus E-P1 - aparat w stylu retro
Olympus kazał długo czekać na pierwszy w swojej ofercie aparat standardu Mikro 4/3. Cierpliwość jednak się opłaciła, bo nowa cyfrówka okazała się konstrukcją naprawdę niezwykłą. Testujemy Olympusa E-P1 - aparat jedyny w swoim rodzaju.
Wraz z nowym aparatem, Olympus wypuścił także na rynek nowe obiektywy i pokaźny arsenał dedykowanych E-P1 akcesoriów. Cyfrówkę uzbroić będzie można, póki co, w szkła M.Zuiko Digital 17 mm 1:2.8 i M.Zuiko Digital ED 14-42 mm 1:3.5-5.6, a dzięki specjalnym adapterom także w optykę "dużego" standardu 4/3. Wśród dodatków znalazły się również lampa błyskowa i wizjer optyczny czy takie gadżety jak pokrowce i paski na ramię. Wszystko utrzymane w bardzo efektownej stylistyce.
Sam Olympus zachwala swój nowy produkt hasłem: "To nie kompakt. To nie lustrzanka. To jest Pen". Sprawdźmy, czy E-P1 ma do zaoferowania coś więcej niż tylko niebanalny wygląd.
Budowa
Na tylnym panelu, w kolumnie po prawej stronie wyświetlacza LCD, znajdują się klawisze: blokady ostrości/ekspozycji, podglądu zdjęć, usuwania zdjęć i menu. Nieco dalej na prawo umieszczono jeszcze przycisk programowalny (Fn), klawisz wskazań wyświetlacza (INFO) i pokrętło nawigacyjne z przyciskami: zatwierdzania wyboru (OK), czułości, trybu autofokusa, trybu migawki i balansu bieli. Listę zamyka oryginalne pokrętło powiększania/zmniejszania podglądanych zdjęć.
Najważniejsze funkcje
Pen pozwala na fotografowanie w trybie całkowicie automatycznym, jak i na korzystanie ze standardowych ustawień półautomatycznych i manualnych PASM. Aparat oferuje również bogaty wybór programów tematycznych: portret, e-portret (wygładzanie skóry dla zdjęć oglądanych w HD), krajobraz, krajobraz i portret, sport, scena nocna, portret nocny, dzieci, jasna tonacja, ciemna tonacja, dis (redukcja rozmycia ruchomych obiektów), makro, makro przyroda, świece, zachód słońca, dokumenty, panorama, fajerwerki, plaża i śnieg. E-P1 pozwala też na fotografowanie z wykorzystaniem tzw. filtrów artystycznych. Dostępne opcje to: pop art, zmiękczenie ostrości, jasny i lekki kolor, tonowanie światła, ziarno i fotografia otworkowa.
Zakres czasów migawki wynosi od 1/4000 do 60s (do 30 min w trybie Bulb), czułość regulować możemy w zakresie 100 - 6400 ISO, a korektę ekspozycji od -3 do +3 z krokiem co 1/3, 1/2 lub 1 EV. Dostępne opcje pomiaru światła to: matrycowy, centralnie ważony, punktowy, punktowy dla świateł lub punktowy dla cieni. Ustawienia balansu bieli to natomiast: auto, światło dzienne, cień, chmury, żarówki, świetlówki (3 opcje), lampa błyskowa, wg wzorca i ręcznie (od 2000 do 14000 K).
Wyświetlacz
Z braku wizjera, ekran LCD jest jedynym i najważniejszym narzędziem umożliwiającym kadrowanie i podgląd zdjęć i filmów. Aparat wyposażono w 3 calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli. Jego jakość nie budzi większych zastrzeżeń, ale przy ostrym świetle słonecznym bywa on czasem nieczytelny.
- trybu fotografowania
- czułości
- wartości przysłony/czasu migawki
- trybu stabilizacji obrazu
- rozmiaru zdjęć
- trybu AF
- liczby pozostałych zdjęć.
Jak widać, liczba wyświetlanych informacji została ograniczona do niezbędnego minimum. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którym zależy na ciągłej kontroli nad parametrami pracy aparatu, może to być trochę kłopotliwe, ale rozwiązanie to ma też jedną zaletę - wskaźniki nie przesłaniają pola kadrowania.
Menu
Podobnie jak w większości aparatów, tak i w E-P1 mamy do dyspozycji dwa rodzaje menu: podręczne i główne. To pierwsze, uruchamiane przy pomocy przycisku OK, daje dostęp do ustawień:
- balansu bieli
- trybu migawki
- trybu stabilizacji
- formatu i rozmiaru zdjęcia
- trybu lampy błyskowej
- czułości
- pomiaru światła
- pracy autofokusa
- funkcji rozpoznawania twarzy
- regulacja ustawień kolorystycznych (barwy wzmocnione, stonowane, monochromatyczne etc.)
- regulacja rozdzielczości zdjęć i filmów
- wybór trybu stabilizacji obrazu
- funkcja wielokrotnej ekspozycji
- regulacja kroku kompensacji ekspozycji i czułości
- ustawienia autobraketingu
- kompensacja siły błysku
- funkcja redukcji szumu
- funkcja korekty winietowania
Podsumowanie - fotografowanie i jakość zdjęć
Olympus Pen jest pod wieloma względami aparatem niezwykłym. Największe wrażenie robi oczywiście jego wygląd zewnętrzny, więc jeśli ktoś poszukuje modnej cyfrówki, która zwracać będzie uwagę otoczenia, to E-P1 jest strzałem w dziesiątkę - drugiego tak oryginalnego aparatu nie ma!
Olympus E-P1, specyfikacja techniczna:
Matryca: Live MOS, 12,3 megapikseli
Kompatybilne obiektywy: optyka Mikro 4/3 i 4/3 (przy użyciu adaptera)
Wyświetlacz: 3-calowy , 230 tys. punktów
Czas otwarcia migawki: 1/4000 do 60s
Czułość: ISO 6400
Pamięć: karty SD/SDHC
Zasilanie: akumulator litowo-jonowy BLS-1, 1150mAh
Wymiary/masa: 120,5 x 70 x 35 mm/335 g
PLUSY:
+ oryginalny design
+ kompaktowe rozmiary
+ łatwość obsługi
+ dobra jakość zdjęć
MINUSY:
- wysoka cena
- brak wbudowanej lampy błyskowej
- miejscami nieczytelne menu