​Test laptopa dla graczy Omen 15

Sprawdzamy najnowszy laptop gamingowy HP - model Omen 15 (ek0009nw). Czy to dobry komputer dla graczy? Jak poradził sobie z aktualną wersją komputerowego hitu "Cyberpunk 2077"?

Omen 15 (ek0009nw)
Omen 15 (ek0009nw)INTERIA.PL

Omen do dobrze znana marka gamingowa HP, obecna na polskim rynku od kilku lat. Testowany model laptopa jest jednym z urządzeń prezentujących nową filozofię designu producenta oraz odświeżone logo marki. Jak się miało okazać w trakcie testów, to również jeden z najbardziej udanych laptopów gamingowych 2020 roku.

Wygląd i wykonanie

Zacznijmy od wspomnianej stylistyki i jakości wykonania - to klasa sama w sobie. Producent postawił na absolutny minimalizm - oprócz nowego logo (naszym zdaniem wygląda ono lepiej niż poprzednie), na komputerze z aluminiowej obudowy nie znajdziemy jakichkolwiek oznaczeń, światełek czy innych dodatkowych fajerwerków. Dzięki takiej decyzji projektantów, to laptop dla "dorosłych" graczy, a nie dla młodzieży szukającej sprzętu ozdobionego oświetleniem RGB.

Na pochwałę zasługuje również pokrywa - można ją otworzyć i zamknąć jedną ręką. Pokrywa otwiera się w spektrum do 180 stopni. Touchpad Omena jest wystarczająco duży, a wyspowa klawiatura sprawdza się bardzo dobrze. Cała konstrukcja pozostaje sztywna podczas użytkowania. Opisywany komputer nie ma klawiatury numerycznej, natomiast klawisze kierunkowe doczekały się bardzo udanego wyróżnienia z prawej, dolnej części. Sprzęt waży 2,36 kg.

HP Omen 15 - wygląd komputera robi pozytywne wrażenie, nowe logo dobrze się prezentuje
HP Omen 15 - wygląd komputera robi pozytywne wrażenie, nowe logo dobrze się prezentujeINTERIA.PL

Zastosowany pakiet portów i złącz (dokładniejsza specyfikacja na końcu materiału) powinien w pełni wystarczyć do wszystkich konfiguracji - łącznie z obsługą gogli VR. Laptop ma dwa głośniki powstałe we współpracy z marką Bang & Olufsen, grają one bardzo poprawnie, jak na głośniki wbudowane laptopa. Na rynku znajdziemy lepsze propozycje, ale większości użytkowników powinny one w pełni wystarczyć.

INTERIA.PL

Podsumowując design i wykonanie testowanego Omena - inżynierowie HP wszystko  doskonale "wyważyli i wymierzyli" - różnica w stosunku do tańszych laptopów gamingowych, nawet tych bardziej znanych marek, jest wyraźnie dostrzegalna i "odczuwalna". Jeśli ktoś szuka laptopa do grania mającego minimalistyczną stylistykę - właśnie znalazł dobrego kandydata.

Ekran

Omen 15 (ek0009nw)
Omen 15 (ek0009nw)INTERIA.PL

W testowanej jednostce ekran okazał się być bardzo udanym wyróżnikiem. Na rynku znajdziemy modele HP Omen z testowanej rodziny z ekranami mającymi odświeżanie 144 Hz IPS, a nawet jednostki z ekranem OLED. Sprawdzany przez nas model miał ekran 15.6-calowy (1920 na 1080 piksela) o odświeżeniu 300 Hz z obsługą G-Sync w technologii IPS. Powłoka? Matowa.  Jak na ekrany IPS w laptopach gamingowych, mamy w tym przypadku do czynienia z najwyższą możliwą półką - gama kolorów stoi na najwyższym poziomie, podobnie jak wspomniany poziom odświeżania i input-lat. To rewelacyjny ekran do grania i filmów. Dodatkowo 300 Hz to naprawdę duży skok w zwykłym korzystaniu z ekranu, jeśli tylko program potrafi wykorzystać potencjał takiego rozwiązania.  Nominalna jasność ekranu to 300 nitów - to właściwie jedyny słabszy (na tle innych mocnych stron) element wyświetlacza, przez który Omen lepiej sprawdzi się podczas grania wieczorem lub żaluzjami, ale poza tym - bardzo dobry ekran.

INTERIA.PL

Specyfikacja i moc obliczeniowa

Specyfikacja testowanego modelu to:  Intel Core i7-10750H 10. generacji, 16 GB DDR4, karta NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q z 8 GB GDDR6 i dysk 1 TB (więcej informacji na końcu testu). Jak łatwo się domyślić, w tak zwanej zwykłej pracy komputer sprawdza się bezproblemowo - trudno byłoby spodziewać się czegokolwiek więcej.

Wraz z dobrą mocą obliczeniową idzie odpowiednie chłodzenie. Trójstronne odprowadzanie powietrza i 5-kierunkowy przepływ = zapewniają dobrą cyrkulację, a przede wszystkim - odpowiednią temperaturę przestrzeni, na której trzymamy ręce podczas grania na komputerze. Właściciel otrzymuje dostęp do modułów pamięci SSD i RAM przez pojedynczy panel, co umożliwi rozbudowę w perspektywie czasu. Warto również wspomnieć o karcie obsługującej Wi-Fi 6.

Omen Command Center - ustawienie podświetlania klawiatury
Omen Command Center - ustawienie podświetlania klawiaturyINTERIA.PL

Za pomocą preinstalowanego programu Omen Command Center możemy - oprócz zmiany trybów pracy komputera - zmodyfikować podświetlenie czterech niezależnych stref klawiatury. Klawisze WASD mają własne, dedykowane oświetlenie, podobnie jak w poprzednich omenach. 

Specjalnie podświetlane przyciski WSAD
Specjalnie podświetlane przyciski WSADINTERIA.PL

Omen, dbając o odpowiednią wypadkową temperatury i mocy obliczeniowej, odpowiednio pilnuje limitu mocy komputera - nie przekracza on krytycznego punktu (czyli w teorii komputer mógłby być jeszcze szybszy w pewnych sytuacjach), ale dla większości graczy nie będzie to problemem, co pokazują nasze pragmatyczne testy przeprowadzone na konkretnych grach, w tym  na "Cyberpunku 2077".

W co graliśmy na HP Omen?

Podczas testów korzystaliśmy z wyświetlacza laptopa (FHD, 300 Hz), jak i z monitora gamingowego o rozdzielczość 1440p i odświeżaniu 144 Hz.

Panzer Dragoon

Panzer Dragoon
Panzer DragoonINTERIA.PL

Remake kultowej gry z konsoli Sega Saturn autorstwa polskiego studia, na zlecenie firmy SEGA. Była to bardzo dobra rozgrzewka dla testowanego komputera. Obyło się bez zaskoczeń - gra działała perfekcyjnie na najwyższych możliwych ustawieniach.

Resident Evil 3

Resident Evil 3
Resident Evil 3INTERIA.PL

Bardzo udany, kolejny w naszym zestawieniu, remake kultowej gry. Silnik autorstwa Capcomu bardzo dobrze sprawdza się jako benchmark do testowania sprzętu, a to ze względu na duże pole do zmian ustawień i możliwość "przeciążenia" RAM-u w karcie graficznej. Podczas testów na wyświetlaczu laptopa i monitorze korzystaliśmy z różnych ustawień (opcje graficzne poniżej 8 GB i powyżej 8 GB RAM karty) i nie mieliśmy problemów - gra utrzymywała prędkość 60 klatek na sekundę, rozgrywka pozostawała  nieustannie płynna.

Resident Evil 3 - ustawienia graficzne, z możliwością "przeciążenia" RAM-u karty graficznej
Resident Evil 3 - ustawienia graficzne, z możliwością "przeciążenia" RAM-u karty graficznejINTERIA.PL

Cyberpunk 2077

Wyczekiwany przez lata erpeg CD Projekt RED - gra została dostarczona do nas za pośrednictwem sklepu GOG. Podczas testów graliśmy wyłącznie w wersję z patchem hotfix 1.04, z najnowszymi sterownikami Nvidii. Po pierwsze, podczas kilkunastu godzin zabawy nie natknęliśmy się na sytuację, w której gra zawiesiłaby się lub miała jakiekolwiek inne znaczące problemy. Bugów i błędów graficznych nie liczymy, bo nie są one winą komputera, tylko samej gry.

Cyberpunk 2077 - kod do gry został dostarczony przez GOG.com
Cyberpunk 2077 - kod do gry został dostarczony przez GOG.comINTERIA.PL

Co z płynnością? W pierwotnych ustawieniach graficznych CP2077 zasugerował nam "Ray tracing w wersji Ultra" i ustawienia tekstur na "Wysokie". Zresztą, większość pozostałych ustawień również pozostała na poziomie "Wysokie" lub "Ultra". Efekt? Płynność gry oscylowała w granicach 30 klatek na sekundę, bez znaczących spadków. Biorąc pod uwagę ustawienia graficzne i aktualny stan optymalizacji CP2077 - należy uznać ten wynik za dobry.

Cyberpunk 2077 - Night City prezentowało się bez zarzutów
Cyberpunk 2077 - Night City prezentowało się bez zarzutówINTERIA.PL

Po zmianie ustawień ray tracingu na średnie i kilku drobnych modyfikacjach, zgodnie z sugestiami redakcji Digital Foundry, które nie miały tak znaczącego wpływu na warstwę wizualną, a skutecznie poprawiły pracę gry (m.in. wyłączenie cieni RT, jakość wolumerycznych chmur na "średni", zasięg cieni kaskadowych na "średni"), uzyskaliśmy około 60 klatek na sekundę, a co za tym idzie, bardzo płynną rozgrywkę. Z czasem, z dalszą optymalizacja gry dokonaną przez zespół Redów, zapewne będzie można mówić o coraz lepszej jakości wizualnej bez strat na płynności, ale już na tym poziomie otrzymujemy bardzo dobrze prezentującą się grę, płynną rozgrywkę i odpowiedni sprzęt do przejścia "Cyberpunka 2077".

Bateria i czas pracy

HP Omen całkiem poprawnie sprawdza się bez podłączonego zasilacza (o nim za chwilę). Czas gry na baterii to maksimum około 80 minut, a standardowe użytkowanie komputera na wyższym poziomie podświetlenia ekranu i z ciągłym połączeniem z siecią, daje wynik około 3 godzin i 50 minut. Dalsze zmiany w ustawieniach zwiększą czas pracy do około 8 do nawet do 11 godzin (przy bardzo ascetycznym użytkowaniu). Podsumowując, to dobry wynik. A zasilacz? Potrafi się nagrzać i to bardzo (zapewne to ze względu na jego moc nominalną), zatem warto mieć ten aspekt na uwadze.  Po pełnym wyłączeniu komputera, naładujemy go od 0 proc. do 50 proc. baterii w ciągu około. 45 minut.

Podsumowanie

Omen 15 (ek0009nw) otrzymuje REKOMENDACJĘ serwisu Interia Nowe Technologie
Omen 15 (ek0009nw) otrzymuje REKOMENDACJĘ serwisu Interia Nowe TechnologieINTERIA.PL
Laptop HP Omen 15 to bardzo udany sprzęt gamingowy, szczególnie przypadnie do gusty tym, którzy szukają mocnego sprzętu, który nie rzuca się w oczy tak bardzo jak wiele innych laptopów dla graczy.

Cena testowanego modelu: 7799 zł

Zalety
  • jakość i stylistyka wykonania
  • bardzo dobry ekran 300 Hz
  • odpowiednia moc obliczeniowa
  • niezła praca na baterii
  • sprawnie działające chłodzenie
  • Wi-Fi 6
Wady
  • zasilacz potrafi się nagrzać
  • niektórym odpowiadałoby więcej niż 300 nitów jasności ekranu
Ocena redakcji9/10

Specyfikacja

Wyświetlacz: 15.6" (1920 x 1080 (Full HD))

Procesor: Intel Core i7-10750H

Pamięć RAM: 16 GB DDR4

Dysk SSD: M.2 PCIe , NVMe , 1 TB

Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q 8 GB GDDR6

Waga: 2,36 kg;

Wymiary: 35,79 × 23,97 × 2,25 cm;

Porty i złącza: Porty 1 port Thunderbolt 3 (szybkość przesyłania sygnału 40 Gb/s) z SuperSpeed USB Type-C o szybkości przesyłania sygnału 10 Gb/s (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 port SuperSpeed USB Type-A, szybkość przesyłania sygnału 5 Gb/s (HP Sleep and Charge); 2 porty SuperSpeed USB Type-A, szybkość przesyłania sygnału 5 Gb/s; 1 port Mini DisplayPort; 1 port HDMI 2.0a; 1 gniazdo RJ-45; 1 gniazdo AC Smart Pin; 1 gniazdo combo (słuchawki/mikrofon) 1 wieloformatowy czytnik kart pamięci SD.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas