Elon Musk ostro skrytykował Billa Gatesa na Twitterze. „On nie ma o tym pojęcia”

Bill Gates postanowił wypowiedzieć się na temat przyszłości rozwoju globalnego transportu i uczynienia go bardziej ekologicznym. Jego wypowiedzi mocno zirytowały szefa Tesli i SpaceX. Który z miliarderów ma rację?

Elon Musk nie mógł nie skomentować słów Billa Gatesa, które pojawiły się kilka dni temu na jego profilu na Twitterze. Współzałożyciel Microsoftu napisał tam, że nawet jeśli dojdzie do przełomu w produkcji wydajnych akumulatorów do samochodów, ciężarówek, statków czy samolotów, to i tak nie widzi w tym przyszłości. Według niego, lepszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem są napędy bazujące na biopaliwach lub ogniwach wodorowych.

Reklama

Niebawem odbędzie się długo oczekiwana konferencja Battery Day. Elon Musk ma na niej zaprezentować najnowsze technologie akumulatorów do swoich pojazdów, a mianowicie sportowego Roadstera, pickupa Cybertruck czy ciężarówki Semi. Eksperci uważają, że w ciągu następnych kilku lat nastąpi ogromny przełom w tej materii.

Szef SpaceX chce bowiem już za 3-4 lata zaoferować masową produkcję baterii litowych o pojemności 400 Wh na kilogram masy. Obecnie w najpotężniejszej wersji Modelu S instalowane są ogniwa o pojemności 100 KWh, które ważą ok. 700 kilogramów. Za 3 lata mają one ważyć zaledwie 250 kilogramów przy takiej samej pojemności.

Oznacza to, że koncerny motoryzacyjne będą mogły produkować znacznie lżejsze pojazdy, które będą oferowały o wiele lepsze osiągi i zasięgi. To z kolei sprawi, że będą coraz popularniejsze. Ale to nie koniec zalet nowej generacji akumulatorów. Koszt produkcji ogniw o pojemności 1 KWh ma spaść poniżej psychologicznej granicy 100 dolarów. Dla nas będzie to oznaczało możliwość kupna tańszych pojazdów elektrycznych, niż ma to miejsce obecnie.

Akumulatory o pojemności 400 Wh na kilogram masy to też wstęp do produkcji samolotów o napędzie elektrycznym. Eksperci uważają, że przy takiej wydajności i małej masie baterii możemy już zacząć poważnie myśleć o budowie w pełni ekologicznych pojazdów powietrznych. I nie chodzi tu tylko o samoloty pasażerskie, ale również o latające samochody

Innego zdania jest jednak Bill Gates. Powiedział, że akumulatory są i wciąż będą zbyt duże i ciężkie na pokonywanie dużych odległości. Drugi najbogatszy człowiek na świecie pochwalił również amerykańskich producentów samochodów za projekty całkowicie elektrycznych pickupów, takich jak GM, Ford, Rivian i Bollinger.

Jako że w coraz większej ilości branż pojawiają się już pierwsze oznaki technologicznej osobliwości, ciężko jest określić, która z technologii ostatecznie zyska popularność i odniesie globalny sukces. Na razie producenci powinni rozwijać wszystkie możliwe napędy i zwiększać konkurencję. Zatem zarówno Gates, jak i Musk mają rację. Czas pokaże, które rozwiązanie ostatecznie spopularyzuje się, jak to stało się z silnikami benzynowymi i diesla.

Źródło: GeekWeek.pl/Twitter/Bill Gates/Elon Musk / Fot. Tesla

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy