Rozmiar ma duże znaczenie

Garnitur, choćby najlepiej skrojony, może wyglądać na tobie niezbyt efektownie, jeśli nie będzie odpowiednio dopasowany do twojej sylwetki. I nie chodzi tylko o rozmiar sam w sobie, ale o wszystkie szczegół, które podkreślają twoją sylwetkę. Projektant Vistuli, Wojciech Bednarz, podpowie ci, jak dobrać nie tylko garnitur.

article cover
East News

Tradycyjne koszule do garnituru mają podany rozmiar, który jest dopasowany do wzrostu, klatki piersiowej oraz rozmiar kołnierzyka. Kupując koszule, spróbuj jak najlepiej dopasować te rozmiary do swojej sylwetki. Jeśli dobierasz koszulę do marynarki, najlepiej jeśli jej mankiety wystają ok. 1 centymetra poza rękaw marynarki. Odpowiednio dobrane kolory powinny się ciekawie komponować.

Marynarki musi dobrze leżeć

Marynarki, podobnie jak koszule, jeżeli kupujemy w standardowych firmach, które nie są firmami casualnymi, (takimi, które nie zajmują się szyciem garniturów), szyte są pod konkretne rozmiary, czyli wzrost, rozmiar klatki, długość. W przypadku garniturów podany jest również rozmiar spodni i obwód w pasie.

Długość rękawów w marynarce:

Kiedy stoisz prosto, długość rękawów powinna sięgać do nadgarstka. Ważną rzeczą, o której panowie często zapominacie, jest zasada, że zawsze dolny guzik zostaje rozpięty.

Spodnie z mankietami są niemodne!

Jeżeli jesteś niski to dodatkowo optycznie cię skracają. Nogawki powinny łagodnie leżeć na bucie - nie powinny się marszczyć. Obecnie modne są spodnie w miarę dopasowane i nieco za krótkie. Oczywiście, do tego musisz nosić dobre buty i skarpetki.

Dopasowanie do figury

Jeżeli jesteś wysoki i szczupły, to w zasadzie wszystko będzie na tobie wyglądać dobrze. Jednak jeśli jesteś posiadaczem sylwetki niestandardowej, zdecyduj się na marynarkę z dwoma rozcięciami (marynarki mamy bez rozcięcia, z jednym lub z dwoma rozcięciami). Jeśli masz odstające pośladki lub cały jesteś "duży", to absolutnie nie powinieneś zakładać marynarki z jednym rozcięciem.

Jeśli jesteś niewysoki i pulchny, zakładaj marynarki na dwa guziki, ponieważ, gdy jest ich więcej, w okolicy klatki piersiowej robi się "mniej miejsca", co dodatkowo skraca sylwetkę. Powinieneś także wybierać raczej gładkie desenie, ewentualnie drobne paseczki.

Kołnierzyki typu high...

...mają tradycyjny kształt, ale są lekko rozchylone. Są bardziej formalne, lecz nie każdy wygląda w nich dobrze. Jeśli masz szeroką szyję, nie będziesz w nim dobrze wyglądał. Przy tego typu niestandardowych kołnierzykach zwracaj uwagę na to, jak się komponuje z resztą stroju. Pasują one do krawatów z grubymi węzłami, ewentualnie do much.

Kołnierzyki typu kent...

...mają tradycyjny kształt. Wszystkie tradycyjne kołnierzyki, jeżeli nie są długie, spokojnie możesz zestawić z muchą lub nosić bez niczego. W momencie, kiedy je zestawiasz z krawatem, musisz dopasować je do jego szerokości, pamiętając, że są różne metody wiązania. Jeżeli wybierasz krawat, który jest szeroki, to nie możesz ubrać do niego koszuli z małym kołnierzykiem czy koszuli z guzikami podpiętymi na zewnątrz (są bowiem koszule z kołnierzami podpinanymi na guziki zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz - dop. red.)

Porad udzielał: Wojciech Bednarz, projektant Vistuli.

Oprac. Małgorzata Janusik

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas