Lewesz: Zupa ziemniaczana z Karpat
Zupa ziemniaczana była podstawą codziennej kuchni łemkowskiej. Tanie i sycące danie było proste w wykonaniu, a składniki można było znaleźć w każdym domu. Stąd wiele odmian tej potrawy.
Jadąc w Beskidy bardzo często można się spotkać z pozostałościami po łemkowskim osadnictwie, które zostało zniszczone po II wojnie światowej. Na szczęście nie wszystkie miejsca zostały zrujnowane i nie cała kultura zapomniana. Kuchnia łemkowska była jarska. Mięso baranie czy ryby, jak np. pstrąg w kiszonej kapuście, trafiały na stół prawie wyłącznie w podczas świąt.
Kuchnia łemkowska, jak wiele innych kuchni pogranicza, łączy w sobie smaki kuchni narodów ościennych: węgierskiej, ukraińskiej, polskiej i słowackiej. W wielu miejscach można jeszcze skosztować łemkowskich dań w wersji uwspółcześnionej. Jak dziś Łemkowie przyrządzają zupę ziemniaczaną?
Składniki:
6 średniej wielkości ziemniaków
1 marchewka
1 cebula
4 ząbki czosnku
50-70 gramów boczku
50-70 gramów twarogu
2-3 łyżki mąki
2 łyżki śmietany
sól, pieprz, kminek
Przygotowanie:
Pokrojone w kostkę ziemniaki gotujemy. Gdy są jeszcze twardawe, zlewamy wodę i zalewamy nową. Dodajemy parę ziaren pieprzu, marchewkę pokrojoną w plastry i cebulę. Łyżką cedzakową wyjmujemy część ziemniaków, rozgniatamy je i wrzucamy z powrotem do zupy. Przyprawiamy do smaku.
Rozrabiamy śmietanę z mąką i wywarem, wlewamy do zupy i mieszamy, aż się połączy. Zupa powinna mieć konsystencję kremu. W międzyczasie smażymy boczek pokrojony w słupki. Zarówno boczek, jak i twaróg dodajemy dopiero na talerzu.