Te telefony promieniują najbardziej. Czy są niebezpieczne?

Które telefony promieniują najbardziej? Nie musimy dłużej szukać odpowiedzi. Z pomocą przychodzi lista, którą swego czasu opublikował Niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed promieniowaniem. Oto telefony, u których stwierdzono największe promieniowanie.

Czym jest promieniowanie elektromagnetyczne?

Promieniowanie elektromagnetyczne (lub po prostu fale elektromagnetyczne) to nic innego, jak rozchodzące się dookoła zaburzenia pola magnetycznego. Odkryte zostało na początku XIX wieku, gdy duński fizyk Hans Christian Ørsted dokonał wyjątkowego odkrycia. Zauważył bowiem, jak przewód z płynącym prądem odchyla igłę kompasu.

Dziś wiemy już, jak wszechobecne jest rzeczone promieniowanie. W sieci nie brakuje list i zestawień podsumowujących liczbę urządzeń je emitujących. Należy tu wymienić nie tylko kuchenkę mikrofalową, ale również telewizory, sieci bazowe, radia, nasze własne ciało (mózg oraz serce) i wreszcie telefony komórkowe. Co ciekawe, to właśnie te ostatnie urządzenia są dość często badane pod kątem emitowania promieniowania elektromagnetycznego.

Reklama

Najbardziej promieniotwórcze telefony - lista

Z tego powodu powstał ranking przedstawiający telefony emitujące najwięcej promieniowania elektromagnetycznego. Niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed promieniowaniem uszeregował modele, które wydzielają najwięcej promieniowania. Wartością mierzalną był SAR, czyli współczynnik absorpcji swoistej. Jak wygląda lista? Oto ona:

  1. Motorola Edge (2020) - 1,79 W/kg
  2. ZTE Axon 11 5G - 1,59 W/kg
  3. OnePlus 6T - 1,55 W/kg
  4. Sony Xperia XA2 Plus - 1,41 W/kg
  5. Google Pixel 3 XL - 1,39 W/kg
  6. Google Pixel 4a - 1,37 W/kg
  7. Oppo Reno5 5G - 1,37 W/kg
  8. Sony Xperia XZ1 Compact - 1,36 W/kg
  9. Google Pixel 3 - 1,33 W/kg
  10. OnePlus 6 - 1,33 W/kg
  11. ZTE Axon 7 mini - 1,29 W/kg
  12. Huawei P smart - 1,27 W/kg
  13. OnePlus 9 - 1,26 W/kg
  14. Huawei Nova 2 - 1,25 W/kg
  15. Sony Xperia XZ Premium - 1,21 W/kg

Na pierwszym miejscu znalazła się Motorola Edge z 2020 roku, czyli całkiem popularny model, który zawitał na rynek kilka lat temu. Jest to też jedyny telefon, który przekroczył limit 1,6 W/kg - standard ten został określony przez Federalną Komisję Łączności w USA. Ale do rzeczy - czy to oznacza, że telefon emitujący tyle promieniowania elektromagnetycznego jest niebezpieczny?

Czy promieniowanie telefonu jest niebezpieczne?

Listy tego rodzaju mogą szokować. Zwłaszcza, jeżeli posiadamy jeden z wymienionych telefonów. Nie musimy się jednak bać, ponieważ nie ma naukowych dowodów wskazujących na szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego w takich dawkach. Poza tym telefon to nie jedyne urządzenie w naszym otoczeniu, które promieniuje.

W Europie dopuszczalny limit współczynnika SAR na telefon wynosi 2 W na 1 kilogram masy ciała i głowy. Oznacza to, że każdy z wymienionych na liście telefonów jest bezpieczny. Co więcej, nawet SAR na poziomie 2 W/kg nie sprawi, że zachorujemy. Zdecydowanie bardziej niebezpiecznym jest ciągłe korzystanie z urządzenia, w tym również w nocy. Wówczas ryzykujemy pogorszenie się wzroku, nie zaś zniszczenie tkanek.

W takiej sytuacji ranking jest ciekawostką. Nie musimy na jego podstawie wyrzucać telefonu do śmieci, czy kupować nowego modelu. Smartfony dostępne na rynku muszą spełniać normy i jeżeli możemy go kupić w sklepie to znaczy, że jego promieniowanie mieści się w akceptowalnych granicach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telefony | Smartfon | promieniowanie | SEO | Google Pixel | Huawei | Huawei P | OnePlus | Plus | Sony Xperia | ZTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama