Sony Xperia

Środa, 22 listopada 2023 (13:29) Aktualizacja Wtorek, 6 lutego 2024 (10:54)
Sony Xperia to seria telefonów, które początkowo produkowane były przez markę Sony Ericsson, a od 2012 roku przez firmę Sony. Nazwa “Xperia” wywodzi się od angielskiego słowa "experience", co w polskim tłumaczeniu oznacza “doświadczenie”. Nazwa zadebiutowała podczas kampanii reklamowej telefonu Xperia X1.
Sony Xperia - najważniejsze informacje
Sony Xperia 5. /INTERIA.PL

Sony Xperia - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  smartfon, tablet

Pierwszym telefonem z serii Xperia był model Xperia X1, który zadebiutował na rynku we wrześniu 2008 roku. Rok później, w 2009 roku producent zaprezentował model Xperia X2, który cechował się takimi parametrami i danymi technicznymi jak aparat o rozdzielczości 8,1 megapikseli, funkcja Wi-Fi oraz moduł GPS.
 
Ponadto seria Xperia zdobyła ogromną popularność na rynku smartfonów, stając się w ten sposób istotną konkurencją na rynku branży urządzeń mobilnych. Jej rozwój, od momentu debiutu modelu Xperia X1 aż po przedstawienie modelu Xperia X2, był związany z dynamicznymi zmianami, jak i innowacjami, w tym także z przejściem z systemu Windows Mobile na system operacyjny Android.
 
Zarówno Xperia X1, jak i Xperia X2 wraz ze swoim pojawieniem się na rynku, wprowadziły wiele nowości, takich jak wyższa rozdzielczość aparatu oraz bardziej zaawansowane i profesjonalne funkcje, które przyczyniły się do rosnącej popularności urządzeń serii Xperia. 

Ciekawostki o Sony Xperia

Nazwa "Xperia" nawiązuje do koncepcji oferowania użytkownikom niezapomnianych doświadczeń, co przez lata zaczęło być traktowane jako charakterystyczny szczegół tych produktów.
 
Model Xperia Pureness wyróżniał się spośród innych urządzeń, przezroczystym wyświetlaczem, brakiem kamery oraz dostępnością wyłącznie w wybranych miastach i u wybranych sprzedawców.
 
Natomiast model Xperia X10, który zaprezentowany został na początku 2010 roku, wyróżniał się tym, że był pierwszym telefonem w serii Xperia, który w przeciwieństwie do poprzednich modeli, które korzystały z systemu Windows Mobile, działał na systemie operacyjnym Android.
 
W 2011 roku firma wypuściła ostatnie telefony z logiem Sony Ericsson.
 
Pierwszym smartfonem z serii Xperia wydanym pod marką Sony był model Xperia S, który pojawił się na rynku na początku 2012 roku. W styczniu 2013 roku firma Sony zaprezentowała swój flagowy model - Xperia Z, który zaprojektowany był ze szkła i metalu.
 
Xperia Z5 Premium była pionierem pod względem oferowania smartfona o wyjątkowo dużym wyświetlaczu mierzącym 5,5 cala oraz niespotykanej wcześniej rozdzielczości 4K.
 
Jesienią 2016 roku firma Sony zaprezentowała model Xperia XZ, który został oficjalnym następcą dobrze już znanej Xperia Z5. Natomiast na początku 2018 roku Sony przedstawiło światu nową rodzinę modeli XZ2. Nowe modele zadebiutowały wraz z ich nową stylistyką, nazywaną “Ambient Flow”, która zastąpiła stylistykę Omnibalance.
 
Niektóre z modeli Xperia cechują się także wodoszczelnością, co oznacza, iż są one odporne na różne warunki atmosferyczne, a ponadto można z nich korzystać na przykład pod wodą.

Więcej na temat Sony Xperia

Sony Xperia - Wiadomości

 • Te telefony promieniują najbardziej. Czy są niebezpieczne?

  Te telefony promieniują najbardziej. Czy są niebezpieczne?

  Niedziela, 30 czerwca (14:48)
  Które telefony promieniują najbardziej? Nie musimy dłużej szukać odpowiedzi. Z pomocą przychodzi lista, którą swego czasu opublikował Niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed...
 • Sony chwali się możliwościami Xperii PRO-I

  Sony chwali się możliwościami Xperii PRO-I

  Poniedziałek, 8 listopada 2021 (12:30)
  Sony udostępniło na YouTubie nagrania przedstawiające możliwości ich nowego, fotograficznego smartfona. Światowej sławy fotografowie chwalą Xperię PRO-I i opowiadają o zastosowaniu i...
 • Sony Xperia PRO-I – smartfon stworzony dla entuzjastów fotografii

  Sony Xperia PRO-I – smartfon stworzony dla entuzjastów fotografii

  Wtorek, 26 października 2021 (14:42)
  Sony już wcześniej ogłosiło, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się prezentacja ich kolejnego urządzenia. Mało kto spodziewał się, że Japończycy wypuszczą taką bestię. W kwestii robienia...
 • Reklama
 • Sony zaprezentuje w tym roku jeszcze jednego smartfona?

  Sony zaprezentuje w tym roku jeszcze jednego smartfona?

  Środa, 13 października 2021 (14:14)
  Sony ogłosiło, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się kolejna konferencja, na której zaprezentują nowy produkt. Niestety, firma nie dała żadnych wskazówek czym to urządzenie może...
 • Test Sony Xperia 1 III

  Test Sony Xperia 1 III

  Środa, 25 sierpnia 2021 (16:07)
  Przyglądamy się najnowszemu supersmartfonowi Sony - naszpikowanemu ciekawymi technologiami smartfonowi Xperia 1 III. Na tle innych premier z Androidem wyróżnia go kilka rozwiązań.
 • Nadchodzi Sony Xperia 1 III

  Nadchodzi Sony Xperia 1 III

  Środa, 30 grudnia 2020 (11:27)
  Sony przygotowuje swojego kolejnego, flagowego smartfona. Informacje na temat tego urządzenia po raz pierwszy pojawiły się w sieci.
 • Reklama
 • Sony Xperia 5 II – test

  Sony Xperia 5 II – test

  Środa, 28 października 2020 (12:00)
  Przyglądamy się najnowszemu flagowcowi Sony - modelowi Xperia 5 II. Co jest w stanie zaoferować ostatni duży japoński producent sprzedający smartfony na naszym rodzimym rynku? Przekonajmy...
 • Sony Xperia 5 II - smartfon do filmów, grania i fotografii

  Sony Xperia 5 II - smartfon do filmów, grania i fotografii

  Czwartek, 17 września 2020 (09:01)
  Sony wprowadza do oferty smartfon Xperia 5 II - drugi model Sony z technologią 5G w ofercie japońskiej firmy. Wyróżnia go jeszcze kilka cech, m.in. jego ekran charakteryzuje się...

Sony Xperia - Wideo