Test Sony Xperia 1 III

Sony Xperia 1 III /INTERIA.PL
Reklama

Przyglądamy się najnowszemu supersmartfonowi Sony - naszpikowanemu ciekawymi technologiami smartfonowi Xperia 1 III. Na tle innych premier z Androidem wyróżnia go kilka rozwiązań.

Jedną z najtrudniejszych operacji do wykonania na rynku smartfonów jest umiejętność odróżnienia się od innych producentów. Nie jest to łatwe, niezależne, czy ta sztuka dotyczy niedrogich telefonów czy sprzętu z najwyższej półki. Jednego Xperii 1 III - najnowszemu supertelefonowi Sony - nie można odmówić, jest to model odróżniający się od reszty smartfonów.

Wygląd i wykonanie

W pudełku znajdziemy smartfon Xperia 1 III, kabel USB i ładowarkę. Nic więcej. Jak to w przypadku nowych telefonów Sony bywa, opisywany model ma nietypowe proporcje: ekran 21:9 i wymiary 165 x 71 x 8.2 mm przy wadze 186 g. To bardzo ciekawa forma, pod warunkiem, że potrafimy się do niej przyzwyczaić. Telefon od początku wygląda i sprawia wrażenie urządzenia premium - to nie ulega wątpliwości. Wyświetlacz i tył obudowy zostały wykonane ze szkła Corning Gorilla Glass 6 z lustrzanym wykończeniem i uzupełnione metalową ramką. Urządzenie jest chronione wodą i pyłem na poziomie IP65/68.

Reklama

Rozmieszczenie przycisków to kolejny element wyróżniający Xperię 1 III. Z prawej strony umieszczono kolejno: przyciski zmniejszające/zwiększające poziom głośności, przycisk on/off (zarazem działający bardzo sprawnie czytnik linii papilarnych), przycisk Asystenta Google oraz przycisk spustu migawki, rzadkość w telefonach. Z lewej strony znajdziemy hybrydowy slot na karty nan-SIM/microSD. Na tym nie koniec, Xperia ma port słuchawkowy, rarytas w smartfonach premium. Stereofoniczne głośniki Full-stage są umieszczone z przodu telefonu, grają naprawdę dobrze. Z tyłu znajdziemy charakterystyczny moduł aparatu. Tylna obudowa jest bardzo śliska, nie obędzie się bez etui.

Podsumowując, Xperia 1 III bez wątpienia prezentuje się bardzo prestiżowo, godnie reprezentując swoją półkę cenową. To jeden z najlepiej zaprojektowanych telefonów na rynku.

Ekran

O proporcach ekranu już wspomnieliśmy, a co z pozostałymi elementami charakterystycznymi wyświetlacza? Telefon ma 6,5-calowy wyświetlacz OLED 4K HDR 21:9 CinemaWide odświeżany z częstotliwością 120 Hz. Nominalna rozdzielczość rzeczywiście wynosi 1644 x 3840 pikseli (643 ppi, czyli naprawdę wysoko), ale przez większość czasu korzystamy z rozdzielczości 1096 x 2560 pikseli (ekran obsługuje 4K np. podczas oglądania filmów). Wyświetlacz wspierający 4K z odświeżaniem 120 Hz to kolejny ewenement na rynku.

Podobnie jak w poprzednich modelach, Sony stawia na naturalizm i możliwe realne oddanie kolorów. Ekran reprodukuje kolory z 10-bitową dokładnością wyświetlania (8 bitów + 2-bitowe wygładzanie), zapewniająca obsługę przestrzeni barw BT.2020. Finalny efekt jest naprawdę bardzo dobry. Jeśli tylko nie mamy nic przeciwko proporcją ekranu, podejście Sony do odtwarzania kolorów i kontrastu może okazać się dla nas bardzo ciekawe. W uproszczeniu: oglądanie filmów na takim ekranie to bardzo ciekawe doświadczenie. Sprawdziliśmy m.in. "Łowcę androidów", "Hot Fuzz" i "Spider-Man: Daleko od domu". Wszystkie przystosowane do panoramicznego ekranu Xperii - wrażenia z sensu były lepsze niż w przypadku standardowego telefonu.

Specyfikacja i możliwości

W środku Xperii 1 III znajdziemy najnowszy procesor Snapdragon 888 5G, GPU Adreno 660 i 12 GB pamięci RAM. Testowany przez nas model miał 256 GB wbudowanej pamięci. Jak wypadł w benchmarku?

Geekbench 5.0: 1128 pkt. (Single-Core); 3708 pkt. (Multi-Core), Antutu 606 728

Dla porównania:

Realme GT: Geekbench 5.0 - 1141 pkt. (Single-Core); 3655 pkt. (Multi-Core); Antutu: 723 371 pkt.

OnePlus 9 Pro: Geekbench 5 - 1119 pkt. (Single-Core); 3656 pkt. (Multi-Core); Antutu: 741 673 pkt.

Xiaomi Mi 11: Geekbench 5 - 1122 pkt. (Single-Core); 3492 pkt. (Multi-Core); Antutu: 712 214 pkt.

Realme X50 Pro 5G (12 GB RAM) miał wynik Antutu - 594 794. W  Geekbench -  916 (Single-Core), 3341 (Multi-Core). 

Samsung Galaxy S21 5G  : Geekbench 5 - 783 pkt. (Single-Core); 2604 pkt. (Multi-Core); AnTuTu - 550 734 pkt 

Jak zatem widać, mamy do czynienia z topową półką. Trudno zarzucić cokolwiek Xperii 1 III pod kątem prędkości i płynności działania. Podczas testów korzystaliśmy z szeregu aplikacji oraz gier. Należy wspomnieć, że w trakcie zabawy w "Call of Duty Mobile" tylna część obudowy nagrzewała się. 

Nakładka systemowa Sony jest mało inwazyjna, oferując kilka przydatnych, własnych rozwiązań jak specjalny Boczny Sensor na aplikacje czy Przełącznik Trybu Wielu Ekranów umożliwiający korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie.

Aparat i jakość wykonywanych zdjęć

Aparat będzie ostatnim z elementów wyróżniającym Xperię III 1. Telefon ma cztery obiektywy: główny, telefoto, ultraszerokokątny oraz sensor głębi. Co w tym innowacyjnego? Otóż Sony zastosowało teleobiektyw o zmiennej ogniskowej. Maksymalna ogniskowa obiektywu wynosi 105 mm. W momencie przełączenia między ogniskową 70 mm a 105 mm następuje korekta ustawienia ostrości - zero "skoków" czy innych niedogodności. Smartfon posiada w sumie cztery dostępne ogniskowe: 16 mm, 24 mm, 70 mm i 105 mm. Maksymalny cyfrowy zoom wynosi x12,5.

Powraca również tryb Photography Pro. Efektywnie zamienia on ekran telefonu w menu jak z lustrzanki - jeśli ktoś potrzebuje aż tylu ustawień. Natomiast godną pochwały nowością jest tryb podstawowy funkcji Photography Pro. Umożliwia on użycie szeregu funkcji fotograficznych: dotykowego wyzwalania migawki, układu pionowego, efektu bokeh, panoramy itd. To taki tryb Photography Pro lite, również przypominający typowy aparat, ale w bardziej zgrabnej formie - ten tryb może znaleźć wielu fanów. Oczywiście nie zabrakło zwykłego aparatu jak w każdym telefonie, jeśli ktoś nie ma zamiaru korzystać z dodatkowych aplikacji.

Dobrze, a jakie efekty uzyskamy korzystając z takich rozwiązań? W skrócie - udane. Główny aparat sprawdza się bardzo dobrze, trudno mieć do niego zastrzeżenia. Teleobiektyw o zmiennej ogniskowej ma swoje plusy, ale w praktyce tylko zoom x2,9 daje niezłe zdjęcia, bo przy większym powiększeniu fotografie wydają się trochę za bardzo rozmyte. Aparat ultraszerokokątny jest niezły. Tryby robienia zdjęć w nocy? Sony stawia na naturalizm, zatem zdjęcia nie mają obliczeniowego rozjaśnienia znanego z innych marek. Efekt końcowy jest uzależniony od środowiska, w którym robimy zdjęcia. Fotografia portretowa wchodzi poprawnie. No i wspomniany spust migawki - robienie zdjęć przy pomocy "przycisku jak w aparacie" nadal ma swój urok, jeśli szukamy czegoś takiego.

Przykładowe zdjęcia wykonane aparatem:

Z przodu znajdziemy aparat o rozdzielczości 8 MP, f/2.0 i 24mm. Oferuje on niezłe zdjęcia typu selfie. Podobnie jak w przypadku zdjęć, telefon dla wideo ma Tryb Cinematography Pro rozszerzający możliwości o ujęcia filmowe 4K HDR 120 kl./s do odtworzenia w zwolnionym tempie. Rejestrowany obraz można odtwarzać nawet w 5‑krotnie zwolnionym tempie (przy 24 kl./s). Nagrania są także dokonywane w proporcjach 21:9 z szybkością 24, 25, 30 lub 60 kl./s. Możliwości Xperii 1 III w przypadku rejestrowania wideo w 4K (podobnie jak w Full HD) rzeczywiście robią wrażenie. Wraz z topowymi samsungami i najnowszymi iPhone’ami to najlepszy telefon do kręcenia wideo.

Bateria

Smartfon ma baterię o pojemności 4500 mAh. Znajdująca się w zestawie ładowarka umożliwia naładowanie telefonu do 50 proc. w około 32 minuty. Smartfon poradzi sobie z pracą od rana do wieczora bez widoku ładowarki, ale z takim ekranem i dodatkowymi rozwiązaniami, oraz baterią o wspomnianej rozdzielczości, ustępuje niektórym z innych flagowców, jeśli chodzi o ogólny czas pracy. Nie są to jednak znaczące różnice.

Podsumowanie testu Xperia 1 III

Cena: 5799 zł

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony Xperia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy