Sony Xperia XZ3 - test
Sony Xperia XZ3 to flagowy smartfon Japończyków przeznaczony na 2018 rok. Jak to urządzenie radzi sobie podczas codziennej pracy i czy firmie udało się wrócić na właściwe tory?
Wygląd i jakość wykonania
Sony Xperia XZ3 nie zaskakuje niczym w kontekście jakości wykonania. Japończycy w ostatnich latach przyzwyczaili użytkowników do tworzenia solidnych smartfonów, do których ciężko się przyczepić. Nie inaczej jest tym razem. Xperia XZ3 wpisuje się idealnie w najnowsze trendy na rynku mobilnym. Smartfon jest dobrze spasowany, jednak jego minusem jest fakt, iż okropnie się błyszczy - zarówno na przedniej, jak i tylnej obudowie.
Dzięki zastosowaniu zakrzywionych krawędzi na przednim panelu oraz wydłużeniu proporcji, Xperię XZ3 da się obsłużyć za pomocą jednej dłoni chociaż dosięgnięcie do górnej części ekranu może być problematyczne.
Drugim problemem w tym smartfonie jest fatalne umiejscowienie czytnika linii papilarnych. Ten element smartfona na tylnej obudowie, to nic złego i tak postępuje również konkurencja, jednak w przypadku Xperii XZ3 skanera nie da się używać w komfortowy sposób. Odblokowywanie urządzenia za pomocą tego elementu wymaga odrobiny przyzwyczajenia. Do samej szybkości działania skanera nie można się jednak przyczepić.
W Xperii XZ3 zabrakło złącza jack 3,5 milimetra na słuchawki, jednak w pudełku znajdziemy przejściówkę jack na USB typu C.
Ekran i multimedia
Wyświetlacz Xperii XZ3 to jedna z mocniejszych (jeśli nie najmocniejszą) stron tego urządzenia. Sony zastosowało panel 6-calowy wykonany w technologii OLED z powłoką Gorilla Glass 5. Kąty widzenia są świetne, kolory odpowiednio nasycone, a dodatkowa obsługa HDR10 jest bardzo miłym dodatkiem. Sony Xperia XZ3 jest świetnym kombajnem multimedialnym: smartfon posłużył mi do obejrzenia jednego sezonu brytyjskiego serialu i na komfort nie można było narzekać. Trzeba jednak wziąć pod uwagę proporcje 18:9 oraz rozciąganie obrazu.
W słoneczny dzień wyświetlacz smartfona dość mocno odbija światło, ale wyświetlanie na nim obrazu niweluje ten problem - warto jednak o tym pamiętać.
Wyświetlacz w modelu Sony Xperia XZ3 jest świetny i spodoba się każdemu użytkownikowi: zarówno temu bardziej, jak i mniej wymagającemu. Oby tak dalej.
Sony Xperia XZ3 nie zawodzi podczas czytania, przeglądania internetu, grania w gry czy przede wszystkim - podczas oglądania materiałów wideo. Zastosowanie wyświetlacza OLED było świetnym pomysłem producenta.
Aparat i bateria
Sony Xperia XZ3 wykorzystuje pojedynczy sensor aparatu o rozdzielczości 19 megapikseli. Aplikacja do robienia zdjęć jest rozbudowana, a efekty w trybie automatycznym zadowalające. Zdjęcia ze smartfona charakteryzują się dobrą dynamiką oraz odwzorowaniem detali - momentami kolory są jednak zbyt wyblakłe. Xperia XZ3 oferuje uniwersalne, dobre zdjęcia w większości warunków oświetleniowych. Sam proces robienia fotografii jest jednak dość powolny, jak na te klasę urządzenia - trzeba chwilę poczekać zanim zdjęcie zostanie zapisane w pamięci urządzenia.
Na plus aparatu w modelu XZ3 przemawia szczegółowość zdjęć oraz dobry zakres tonalny. W niektórych warunkach może się on jednak gubić.
Bateria flagowca również jest niezła: ogniwo mimo pojemności na poziomie 3300 mAh pozwala spokojnie na pełen dzień pracy, a oglądanie filmów przy wyłączonej łączności bezprzewodowej ledwo drenuje akumulator. Kilka godzin z ulubionym serialem czy filmem nie będzie więc żadnym problemem - w trybie mieszanym Xperia XZ3 jest w stanie osiągnąć maksymalnie do 1,5 dnia pracy z dala od gniazdka, jednak tylko i wyłącznie przy ograniczonym użytkowaniu.
Warto pamiętać, iż Sony Xperia XZ3 nie wspiera technologii Quick Charge.
Podzespoły i system
Sony Xperia XZ3 działa w oparciu o procesor Qualcomm Snapdragon 845 oraz 4 lub 6 GB pamięci operacyjnej RAM (w zależności od wariantu). Kombinacja tego układu wraz z solidną ilością pamięci operacyjnej daje zadowalające wyniki. Sony znane jest z tworzenia minimalistycznego, dobrze zoptymalizowanego oprogramowania i nie inaczej jest tym razem. Xperia XZ3 działa bez najmniejszego zarzutu, a każda akcja wykonywana jest niemalże błyskawicznie. Smartfon nie ma żadnego problemu z prostymi zadaniami, a rozbudowane i wymagające gry również nie robią na nim wrażenia.
Wszystko to zapewne jest zasługą lekkiej wersji Androida 9.0 Pie, który został delikatnie zmodyfikowany w kontekście dodatkowych funkcji dostarczanych przez producenta.
Sony Xperia XZ3 osiągnęła wynik w AnTuTu na poziomie 284 555 punktów. Test single-core w GeekBench zakończył się wynikiem 2486 punktów, a w teście multi-core smartfon osiągnął 8607 punktów.
Dla porównania: Galaxy S9+ miał następujący wynik: Antutu - 247 124 punktów; GeekBench Multi-Core - 8507 punktów. Wynik Huaweia P20 Pro wyniósł 206 721 punktów (Antutu) i 6740 punktów (G. Multi-Core). Natomiast Xiaomi Mi Mix 2S miał wynik 244 721 punktów (Antutu) i 7471 punktów (G. Multi-Core). Xperia XZ3 wypada zatem na tle konkurencji naprawdę dobrze.
Podsumowanie
Cena: Około 3399 zł
- Jakość wykonania
- Dobra jakość zdjęć
- Dobry czas pracy na baterii
- Oprogramowanie
- Niewygodny czytnik linii papilarnych
- Śliska obudowa
- Brak szybkiego ładowania