Will Barotti: Wycisnął ponad 500 kg na klatę. Rekord świata pobity

Fot. Maximum Iron /YouTube
Reklama

Kolejna bariera w sportach siłowych przełamana. Nie tak dawno, 2 maja, Hafþór Björnsson został pierwszym człowiekiem na świecie, który podniósł ponad 500 kg w martwym ciągu. Teraz tę samą granicę pokonał Will Barotti, z tą różnicą, że w wyciskaniu na klatę w specjalnej koszuli.

Jak wygląda wyciskanie na klatę, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jest to najczęściej wykonywane ćwiczenie na siłowni i doskonale rozwija nasz mięsień piersiowy większy, mięśnie naramienne oraz tricepsy.

Zawody w tej dyscyplinie odbywają się głównie w dwóch wariantach: raw oraz equipment. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że jedynym ułatwieniem jakie mogą mieć zawodnicy są paski na nadgarstki, usztywniające tę część kończyny górnej. Takie naturalne wyciskanie cieszy się większą popularnością.

W drugiej wersji można używać specjalnej koszuli, która przy właściwym stosowaniu poprawi nasz wynik, nawet o ponad 30%. Jest ona bardzo ciasna i często właściciele nie są w stanie sami jej założyć. Materiał działa jak sprężyna i wypycha ciężar w dolnej fazie ruchu, dodając dodatkowych kilogramów do rezultatu.

Reklama

21 czerwca Will Barotti wycisnął dokładnie 1105 funtów (≈501,2 kg), pobijając siedmioletni rekord Tiny’ego Meekera o trzy jednostki (≈500 kg). Co ciekawe, 35-latek jeszcze w listopadzie poprzedniego roku podnosił "zaledwie" 442,2 kilograma.

Inne wyniki Barottiego to 331,1 kg w przysiadzie oraz 319,7 kg w martwym ciągu. Mimo że niewielu ludzi potrafi podnieść więcej, to przy nowym osiągnięciu te liczby nie robią już takiego wrażenia.

Tak duży progres jest niezwykle trudny do uzyskania, dlatego wiele osób zarzuca Willowi stosowanie innowacyjnej, wcześniej niedostępnej koszuli. Należy jednak pamiętać, że koszula to tylko dodatek i nie utrzyma za ciebie półtonowej sztangi nad głową...

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy