Koreańczycy stworzyli nanodysk, który może zwalczać raka
Naukowcy z Korei Południowej opracowali specjalny nanomateriał, który może zrewolucjonizować walkę z rakiem. Jego siłą jest wielozadaniowość, pozwalająca na jednakowo zdiagnozowanie i leczenie choroby.

Specjalne nanodyski do leczenia raka
Obecnie leczenie raka obejmuje przede wszystkim chirurgię, radioterapię i chemioterapię. Na horyzoncie pojawia się jednak perspektywa użycia technologii nanomateriałów w walce z nowotworami. Wykorzystując fizyczne i chemiczne właściwości nanomateriałów, możliwe jest precyzyjne dostarczanie leków do komórek nowotworowych. Wraz ze spersonalizowanym leczeniem opartym na indywidualnych profilach genetycznych, oferuje to najskuteczniejszą terapię.
Na ten moment jest to jeszcze metoda bardzo eksperymentalna, jednak największe instytuty badawcze na świecie starają się rozwijać te technologie. Takim jest Korea Research Institute of Standards and Science (KRISS), który) z powodzeniem opracował nanomateriał zdolny do jednoczesnego diagnozowania raka, leczenia i indukowania odpowiedzi immunologicznej.
Nanomateriał opracowany przez zespół badawczy to trójwarstwowy nanodysk z żelazem, umieszczonym pomiędzy złotem. Konstrukcja nanomateriału, w którym żelazo znajduje się w środku struktury, zapewnia doskonałą stabilność strukturalną w porównaniu z tradycyjnymi materiałami.
Nanodysk opracowany przez zespół badawczy jest wyposażony w funkcje obrazowania fotoakustycznego, co pozwala na obserwację w czasie rzeczywistym zarówno lokalizacji guza, jak i procesu dostarczania leku. Podczas eksperymentów na zwierzętach, zespół badawczy z powodzeniem śledził akumulację nanocząstek w miejscu guza w czasie za pomocą obrazowania fotoakustycznego. Stwierdzili, że najskuteczniejszy czas leczenia wynosi 6 godzin po podaniu materiału w miejsce guza.
Przyszłość medycyny?
Nanodysk może wykonywać trzy różne mechanizmy terapeutyczne w zintegrowany sposób, co powinno leczyć różne typy komórek nowotworowych, w przeciwieństwie do materiałów, które są ograniczone do pojedynczych terapii. Podczas gdy konwencjonalne nanomateriały wykorzystywały jedynie terapię fototermiczną, która polega na podgrzewaniu cząstek złota w celu wyeliminowania komórek nowotworowych, nanodysk opracowany przez zespół badawczy może również wykonywać terapię chemiczną oraz ferroptozą.
Po leczeniu nanomateriał inicjuje również substancje odpowiedzi immunologicznej. W eksperymentach na zwierzętach generowanie sygnałów ostrzegawczych przez nanodysk doprowadziło do nawet trzykrotnego wzrostu liczby komórek odpornościowych.
Konstrukcja południowokoreańskich naukowców musi przejść kolejne testy, niemniej początkowe wyniki zachęcają autorów do dalszych prac. Wyniki eksperymentów opublikowano na łamach czasopisma Chemical Engineering Journal.