Jak wybrać idealne buty do biegania?

Stare adidasy czy lekkie tenisówki to wcale nie najlepszy pomysł na obuwie do biegania. Chcąc czuć się komfortowo, buty do biegania trzeba wybierać z głową.

buty
buty123RF/PICSEL
Zakup odpowiednich butów do biegania jest niezwykle ważny123RF/PICSEL

But butowi nie równy. Uniwersalnego obuwia do biegania nie ma. Aby wybrać dla siebie idealną parę, trzeba zastanowić się wcześniej, w jakich warunkach będą używane oraz jak długie dystanse będziemy w nich przebiegać.

Bardzo ważną kwestią jest rodzaj powierzchni, po której się biega. Inne buty lepiej odnajdą się na twardych chodnikach, a inne w terenie.

- Wyróżniamy tutaj buty przeznaczone do biegania w terenie, tzw. buty trailowe oraz buty przeznaczone do biegania w mieście - wyjaśnia Martyna Wiśniewska z bloga sportlook.pl. Główna różnica w butach polega na amortyzacji. W przypadku butów do biegania po mieście ta amortyzacja będzie znacznie silniejsza. Buty trailowe tworzone są tak, aby to nawierzchnia amortyzowała ruch, a stopa lepiej wyczuwała trasę.

Przy bieganiu istotna jest nie tylko powierzchnia, po której biegamy, ale i sposób, w jaki ustawiamy stopę na podłożu.

- Wyróżniamy tutaj trzy typy: supinującą, występuje bardzo rzadko i jest to nadmierne obciążanie zewnętrznej część stopy, pronującą, czyli obciążanie wewnętrznej części stopy oraz neutralną, czyli ciężar rozprowadzamy równomiernie - tłumaczy Wiśniewska.

W wyborze butów dobrze jest zwrócić się nie tylko do sprzedawcy w sklepie, ale i do fizjoterapeuty. Będzie on w stanie określić właściwości stopy biegacza oraz zaproponować najlepszy typ obuwia.

Wybierając buty dobrze jest nie tylko je przymierzyć, ale i wykonać kilka ćwiczeń. Najlepiej, jeśli to możliwe, przebiec się po sklepie i sprawdzić, czy w żadnym miejscu nie uwiera, a stopa dobrze się układa. Przy kupnie nie warto kierować się tylko parametrami i właściwościami podanymi przez producenta. - Oczywiście technologie i parametry są ważne, ale nie powinno to przyćmić naszego końcowego wyboru. Nie dajmy się zwariować. Najważniejsze jest wygoda - radzi Wiśniewska

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas