​Uśmiech proszę? Ta praca wpędzi cię w alkoholizm...

Ludzie wykonujący te zawody częściej sięgają po napoje wyskokowe w wolnym czasie /123RF/PICSEL

Reklama

Każdy lubi po pracy chwilę odpocząć i zrelaksować się popijając ulubiony trunek. Tak długo, jak człowiek pracuje, tak długo istnieje nawyk picia po skończonej robocie. Ale praca pracy nierówna - okazuje się, że wykonywanie niektórych zawodów sprawia, że mamy większą ochotę się napić.

Co łączy te zawody? Uśmiech.

Badacze z Uniwersytetu Stanu Pensylwania i Uniwersytetu Buffalo dowiedli, że praca, w której trzeba się uśmiech, najczęściej sztucznie i na siłę, prowadzi do większej potrzeby odreagowania przy szklance piwka albo kieliszku czegoś mocniejszego.

Ci, którzy pracują z ludźmi i są zmuszani do uśmiechania się, a nawet ci, którzy muszą być po prostu uprzejmi, mają większą tendencję do ciężkiego picia w wolnym czasie.

Udawanie emocji, powstrzymywanie ich w relacjach z klientem jest przyczyną dużych wewnętrznych napięć i stresu. Część pracowników czuje się z tym po prostu źle i odreagowuje pijąc alkohol. Mało tego: naukowcy zauważyli inną niepokojącą tendencję. 

Reklama

Im częściej ludzie musieli kontrolować swoje emocje w pracy, tym częściej tracili panowanie nad sobą po niej, kiedy pili. Tacy pracownicy nierzadko wpadają w szał lub cierpią na wahania nastrojów po alkoholu.

Uśmiechnięta obsługa zawsze wygląda lepiej, w niektórych miejscach to wręcz wymóg. Ale przeważnie za tymi uśmiechami stoi szereg negatywnych emocji, które gdzieś muszą znaleźć ujście.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy