Wirusy nie wywołują chronicznego zmęczenia

Najnowsze badania pokazały, że nie ma dowodów na to, że chroniczne zmęczenie ma jakiś związek z zakażeniem wirusowym.

Prestiżowy magazyn "Science" wycofał opublikowany w 2009 r. artykuł, w którym przedstawiono badania sugerujące, że może być one wywołane przez wirus XMRV.

Znamienne zanieczyszczenie próbek

We wrześniu 2011 r. pismo zamieściło artykuł, w którym autorzy badań tłumaczyli się, że muszą odwołać niektóre ze swych twierdzeń, ponieważ doszło do "zanieczyszczenia próbek", którymi posługiwali się w badaniach. Bruce Alberts, redaktor naczelny "Science", uznał jednak, że redakcja traci zaufanie do całego badania i postanowił wycofać artykuł, o czym poinformował w najnowszym wydaniu pisma.

Wyniki zbyt zdumiewające

Autorzy feralnego artykułu twierdzili, że wykryli DNA wirusa XMRV u 64 proc. badanych osób cierpiących na chroniczne zmęczenie oraz u 4 proc. całej populacji. Tego jednak nie potwierdzili inni badacze. Wtedy też pojawiło się podejrzenie, że badane przez nich próbki zostały zainfekowane w laboratorium drobnoustrojem, który nie miał żadnego związku z chronicznym zmęczeniem. Decyzję "Science" poparli specjaliści. Prof. Simon Wessely Institute of Psychiatry w King's College London powiedział BBC, że wyniki badań były zbyt zdumiewające, by mogły być prawdziwe.

Nie ma jednej przyczyny

Jego zdaniem, syndrom chronicznego zmęczenia, który może doprowadzić nawet do skrajnego wyniszczenia organizmu, jest złożonym schorzeniem, którego nie można wyjaśnić tylko jedną przyczyną. Powoduje bezsenność, trudności z koncentracji uwagi i zaburzenia pamięci. Schorzenie występuje nawet u nastolatków. Mary-Jane Willows, prezes Association of Young People with ME, powołując się na oficjalne dane twierdzi, że z powodu chronicznego zmęczenia jeden na 100 uczniów w wieku 11-16 lat opuszcza jedną piątą lekcji. Niestety, nie ma żadnej potwierdzonej badaniami skutecznej metody leczenia tego schorzenia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: badania | zmęczona | wirus | zmęczenie | Wirusy | zmęczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy