Auto dla rodziny 2+3: Jak wybrać pojazd, który sprosta wyzwaniom dużej rodziny?

Artykuł sponsorowany

Nie wszystko w życiu da się zaplanować. Czasem też nasze marzenia rosną. Bywa tak również przy zakładaniu rodziny. Kiedy się powiększa, zmieniają się nasze potrzeby i priorytety, również te dotyczące auta. Jak wybrać samochód dla rodziny 2+3, który będzie nie tylko komfortowy, ekonomiczny, ale przede wszystkim bezpieczny? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając taki pojazd do zadań specjalnych.

article cover
sponsorowane

Auto dla rodziny 2+3 – o czym warto pomyśleć przed zakupem?

O czym myślisz, kiedy słyszysz „auto dla rodziny 2+3”? Zapewne o przestronności, wygodzie i bezpieczeństwie. Chociaż te wszystkie aspekty są niezwykle ważne, warto szerzej się nad nimi zastanowić, by dopasować odpowiednie auto do stylu życia rodziny. Istotny będzie także jej skład: czy to dwójka dorosłych i trojaczki, a może rodzice z małymi dziećmi, które jeszcze jeżdżą w różnego typu fotelikach czy zgrana drużyna przedszkolaków i nastolatków? A może Twoje dzieci już nie jeżdżą w fotelikach, bo podrosły, ale za to często przewożą dużo sprzętu sportowego czy muzycznego? Każdy ten aspekt będzie miał znaczenie przy wyborze idealnego auta dla rodziny 2+3. Jakie kwestie warto przemyśleć lub wziąć pod uwagę?

  • Wiek dzieci i ilość fotelików samochodowych

Od tego będzie zależało, jak dużo miejsca będziesz potrzebować dla swoich najważniejszych pasażerów. Pamiętaj, że fotelik samochodowy warto dopasować w specjalnym miejscu do modelu samochodu, wieku i wzrostu dziecka. Najbezpieczniejszą pozycją będzie zawsze ta tyłem do kierunku jazdy, więc warto sprawdzić czy po zamontowaniu fotelika, pozostanie jeszcze sporo miejsca na nogi nawet dla kilkuletniego dziecka. Sprawdź też, czy wygodnie Ci sadzać dziecko w foteliku i zapinać je w pasy – może się okazać, że będziesz wykonywać tę prostą czynność nawet kilka razy dziennie, często pod presją czasu lub wybuchowych dziecięcych emocji.

  • Preferowany układ siedzeń i rozmieszczenie pasażerów

Może zależeć od preferencji członków rodziny, ale też od wieku dzieci. Niektóre maluchy nie lubią podróżować bez bliskiej obecności któregoś z rodziców, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu układu siedzeń. Często można je przecież wybrać, np. jak w jednym z najprzestronniejszych SUV-ów nowej Mazdzie CX-80, w której wygodnie może podróżować nawet 7 osób. Jeśli szukasz auta dla rodziny 2+3 lub nawet 2+4, możesz wybrać wariant z 3 rzędami siedzeń i wygodną kanapą w drugim rzędzie lub 6-osobowy z dwoma fotelami kapitańskimi w drugim rzędzie przedzielonymi konsolą centralną (znajduje się w niej schowek i uchwyty na napoje) lub przejściem do ostatniego rzędu siedzeń.

sponsorowane
  • Częstotliwość podróżowania lub pokonywania dłuższych tras

Często zabierasz rodzinę na wycieczki? Lubicie aktywnie spędzać czas? A może często pokonujecie dłuższe odcinki drogi, bo mieszkacie lub pracujecie poza miastem czy odwiedzacie rodzinę? W takim wypadku przyda się pojemny bagażnik, który pomieści wszystkie akcesoria i wózek dla malucha czy sprzęt sportowy dla starszych dzieci i nastolatków. Zaletą może być też wygodny wysuwany hak holowniczy – zwłaszcza wtedy, kiedy lubicie spędzać wakacje w przyczepie campingowej.

W przypadku wyboru auta dla rodziny 2+3, która aktywnie spędza czas, warto też przewidywać sytuacje, w których samochód będzie drugim domem. Może służyć np. za miejsce do karmienia, przewijania i przebierania malucha podczas postoju czy wspólnych aktywności ze starszakami. Dobrze więc, aby kabina była przestronna, a multimedia pozwalały na włączenie ulubionych piosenek, audiobooków czy aplikacji, nie wpływając negatywnie na poziom skupienia kierowcy.

  • Duże problemy małych pasażerów

Rodzinne auto musi być możliwie jak najbardziej komfortowe dla wszystkich pasażerów, a zwłaszcza tych najbardziej wymagających, czyli zazwyczaj też najmłodszych. Często przeszkadza im hałas (np. podczas drzemki) lub szarpanie i gwałtowne ruchy, które wywołują chorobę lokomocyjną. Najlepiej więc sprawdzi się model auta dla rodziny 2+3 z wyciszoną kabiną oraz wygodnym zawieszeniem. Tu doskonale sprawdzają się SUV-y, gdzie zawieszenie jest miękkie i stabilne lub – w bardziej zaawansowanych modelach – adaptacyjne (dopasowuje twardość amortyzatorów do warunków na drodze, zmniejszając kołysanie pojazdu). Przy problemach z chorobą lokomocyjną polecane są również samochody hybrydowe, które charakteryzują się cichszą i płynniejszą jazdą bez nagłych przyspieszeń i wibracji silnika. Przyda się także klimatyzacja oraz sprawne ogrzewanie, które uprzyjemni podróżowanie latem i zimą.

Bezpieczne auto dla rodziny 2+3, czyli jakie?

W przypadku auta dla rodziny 2+3 szczególnie ważna będzie wygoda kierowcy i wszystkie elementy sterowania w zasięgu wzroku i ręki, co pozwala maksymalnie skupić się na prowadzeniu samochodu. Przełoży się to na bezpieczeństwo podróżowania nawet w trudniejszych warunkach. Niektóre samochody rodzinne, jak np. Mazda CX-60, pozwalają na pełną personalizację ustawień i automatycznie dopasowują wszystkie istotne elementy do osoby, która siada za kierownicą. To bardzo pomocne przy wielu obowiązkach przy dzieciach. W takim wypadku samochód sam dba o Twój komfort i potrzeby podczas jazdy. To wszystko sprawia, że jesteś lepiej przygotowany na każdą sytuację na drodze oraz w kabinie.

Koniecznie sprawdź też dostępne aktywne i pasywne funkcje bezpieczeństwa w wybranym przez Ciebie aucie dla rodziny 2+3. Zaawansowane systemy będą ostrzegać przed zagrożeniami, co pomoże uniknąć Ci kolizji lub zmniejszyć jej skutki. Ważne, aby kierowca otrzymywał jak najwięcej informacji o sytuacji na drodze lub podczas parkowania i wykonywania manewrów. Przydadzą się więc:

  • system inteligentnego wspomagania hamowania z funkcją ochrony pieszych także podczas cofania,
  • precyzyjny adaptacyjny tempomat (np. MRCC lub i-ACC) z funkcją rozpoznawania znaków drogowych,
  • kontrola stabilności nadwozia,
  • układ wspomagający ruszanie na wzniesieniu (HDC),
  • system ostrzegania o ruchu poprzecznym podczas jazdy do przodu i cofania,
  • system wykrywający znużenie kierowcy (DAA),
  • system „See Through View”, w którym kierowca otrzymuje dane z wielu kamer złożone w jeden obraz i może widzieć, co dzieje się dookoła samochodu (wraz ze strefami, które często są zasłonięte przez nadwozie),
  • matrycowe reflektory diodowe.
sponsorowane

Warto sprawdzić, jakie oceny uzyskał dany model samochodu w niezależnych międzynarodowych testach zderzeniowych EURO NCAP we wszystkich czterech ocenianych kategoriach.

Auto dla rodziny 2+3 – ekonomia jazdy

Dla większej rodziny przydatne mogą być hybrydy lub modele z oszczędnym napędem Diesla wspomaganym jeszcze o technologię miękkiej hybrydy (np. układ Mazda M Hybrid), która odzyskuję energię podczas hamowania i wspomaga silnik, dzięki czemu uzyskuje on lepsze osiągi. Nawet tak pozornie małe oszczędności mogą przełożyć się na niższe spalanie (a co za tym idzie, także mniejszą emisję CO2). Przykładowo auto dla rodziny 2+3 Mazda CX-60 w wersji hybrydowej plug-in spala 1,5 l/ 100 km (przy emisji CO2 na poziomie 36 g, dane wg. WLTP), a w trybie w pełni elektrycznym pokona około 60 km. Ten sam model w wersji z sześciocylindrowym silnikiem Diesla nowej generacji e-Skyactiv D 3,3 l i układem Mazda M Hybrid Boost spala 5,0 l/ 100 km (uśrednione zużycie paliwa wg. WLTP).

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas