Jak bezpiecznie kupić i przechowywać kryptowaluty?

Artykuł sponsorowany

Kryptowaluty takie jak bitcoin interesują zarówno inwestorów, jak i osoby, które chcą przeprowadzać różne transakcje w sieci. Z kryptowalut często korzystają m.in. internetowi gracze, którzy wykorzystują wirtualne waluty do ulepszania postaci i uzyskiwania dostępu do płatnych funkcji. Bez względu na to, w jakim celu zamierza się nabyć kryptowaluty, przed ich zakupem powinno się sprawdzić, jak je bezpieczne kupić i przechowywać.

Kryptowaluty to cyfrowe środki płatnicze, które stają się coraz popularniejsze
Kryptowaluty to cyfrowe środki płatnicze, które stają się coraz popularniejszemateriały promocyjne

Bezpieczny handel kryptowalutami

Kryptowaluty to cyfrowe środki płatnicze, które często korzystają ze zdecentralizowanej infrastruktury sieciowej i zapewniają bezpieczne przeprowadzanie transakcji handlowych. Są niezależne od działań banków krajowych i światowych, a ich kurs zależy głównie od popytu i dostępności wirtualnej waluty na rynku. Za jej tworzenie odpowiadają górnicy, którzy wykorzystują swoje komputery do tworzenia nowych kryptowalut.

Z kryptowalut można korzystać w celu dokonywania płatności za różne usługi i towary w sieci, jak i w celach inwestycyjnych. Zakupu wirtualnych walut można dokonać na giełdach, nabywając je po aktualnych kursach i płacąc przelewem bankowym lub kartą kredytową. Zakup poza sprawdzonymi giełdami niesie ze sobą ryzyko oszustwa.

Jeśli chce się kupić kryptowaluty w celach inwestycyjnych, na Plus500 w Polsce można nabyć kontrakty CFD, które pozwalają spekulować ruchami cen kryptowalut bez ich posiadania. Zakup kontraktów CFD wymaga mniejszego kapitału na start i daje inwestorom możliwość zarabiania bez rzeczywistego posiadania kryptowaluty. Dzięki kontraktom CDF nie trzeba martwić się o przechowywanie kryptowalut. Co jednak zrobić, gdy kupiło się kryptowalutę? Gdzie bezpiecznie ją trzymać?

Sposoby przechowywania kryptowalut

Sposób przechowywania kryptowalut powinno się uzależnić od sposobu, w jaki chce się je wykorzystywać. Jeśli mają służyć do dokonywania płatności w sieci, powinno się zadbać o to, by mieć do nich stały dostęp. W takim przypadku dobrze sprawdza się przechowywać posiadane kryptowaluty w chmurze. Chmura ułatwia dokonywanie szybkich transakcji, jednak zapewnia nieco niższy poziom bezpieczeństwa niż portfel papierowy. Z czego to wynika?

Portfel kryptowalut w chmurze jest zabezpieczony za pomocą kluczy prywatnych. Klucze są jednak przechowywane przez zewnętrzną firmę, co wiąże się z ryzykiem utracenia środków, jeśli dojdzie do awarii serwera lub naruszenia jego bezpieczeństwa. Serwery firm zewnętrznych są narażone na ciągłe ataki ze strony hakerów, którzy coraz sprawniej pokonują zabezpieczenia i kradną dane. W celu ograniczenia ryzyka związanego z kradzieżą danych z serwera do przechowywania kryptowalut powinno się wybierać wyłącznie wiarygodne platformy.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia portfel papierowy. Co to takiego? Jest to portfel kryptowalut, który polega na wygenerowaniu kluczy prywatnych i publicznych za pomocą specjalnego narzędzia. Wygenerowane klucze należy zapisać na kartce papieru, a następnie przechować w bezpiecznym miejscu. Można umieścić ją np. w sejfie lub skrytce w banku. Takie rozwiązanie jest bezpieczne, jednak utrudnia dokonywanie transakcji w sieci, dlatego sprawdza się lepiej w celach inwestycyjnych.

Kryptowaluty nie są środkami płatniczymi ani instrumentami finansowymi. Inwestowanie w kryptowaluty niesie ze sobą wysoki poziom ryzyka i prawdopodobnie nie jest odpowiedni dla wszystkich. Istnieje możliwość straty części lub całego zainwestowanego kapitału. Nie należy inwestować pieniędzy, których nie można stracić. Upewnij się, że rozumiesz ryzyko i koszty związane z inwestowaniem.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas