Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukę

Artykuł sponsorowany

Rozwój sztuki jest ściśle związany z postępem technologicznym. Przykładem niech będą farby akrylowe, które dzięki nowym właściwościom, takim jak szybkie schnięcie i możliwość rozcieńczania wodą zapoczątkowały zupełnie nowy nurt w sztuce. Dziś podobną, a może nawet i większą rewolucję w obszarze sztuk wizualnych i produkcji multimedialnej przynosi generatywna sztuczna inteligencja. To właśnie dzięki niej procesy, które kiedyś pochłaniały wiele godzin czy dni, mogą zostać zautomatyzowane, przyspieszone i wzbogacone o nowe możliwości.

Zastosowanie AI w pracy twórców — od fotografów, przez filmowców, po projektantów czy dekoratorów przestrzeni — przekłada się na przyspieszenie i automatyzację wielu etapów produkcji
Zastosowanie AI w pracy twórców — od fotografów, przez filmowców, po projektantów czy dekoratorów przestrzeni — przekłada się na przyspieszenie i automatyzację wielu etapów produkcjisponsorowane

Nowa era twórczości: AI w rękach artystów

Dzięki współpracy firm NVIDIA i Adobe, twórcy z całego świata otrzymują dostęp do narzędzi i platform, które pozwalają im działać szybciej, efektywniej i bardziej kreatywnie. Model Adobe Firefly, zasilany technologiami NVIDIA, otwiera przestrzeń do generowania nowych pomysłów na bazie tekstowych poleceń. AI nie tylko wspomaga proces powstawania dzieł, ale też zapewnia, że nawet nagrania czy obrazy trudne technicznie do obróbki stają się wartościowym i profesjonalnie wyglądającym materiałem wyjściowym.

Przykładem może być funkcja Enhance Speech w Adobe Premiere Pro, akcelerowana przez karty graficzne NVIDIA GeForce RTX. Automatycznie usuwa ona niepożądane szumy i poprawia jakość dialogów, zmieniając trudne, amatorskie nagrania w materiał o studyjnym brzmieniu. Z kolei generatywne modele Adobe Firefly i narzędzia takie jak Generative Fill w Photoshopie umożliwiają szybkie rozszerzanie tła fotografii, inteligentne wypełnianie luk czy modyfikowanie wyrazu twarzy postaci na zdjęciach.

Historie w centrum uwagi: od Estebana Toro do Saboura Amirazodiego

Artyści jak Esteban Toro wdrażają sztuczną inteligencję do swojej pracysponsorowane

Możliwości sztucznej inteligencji doceniają twórcy na całym świecie. Jednym z nich jest Esteban Toro. Artysta wykorzystuje AI w swojej codziennej pracy. Jego sztandarowy projekt Cinematic Portraits skupia się na opowiadaniu historii wyjątkowych osobistości, takich jak np. 81-letnia malarka Kim Nam Soon z Korei, która zaczęła malować dopiero w wieku 65 lat. Dzięki sztucznej inteligencji i mocy rdzeni Tensor Esteban może z łatwością edytować swoje filmy dokumentalne i wynieść ich jakość na zupełnie nowy poziom.

Filmy stworzone w trudnych warunkach zyskują na kolorze dzięki RTX AImateriały promocyjne

Niejednokrotnie mierzy się on z naprawdę trudnymi warunkami. Brakiem światła, szumami, czy wąskimi przestrzeniami. Ograniczenia te pozwala przezwyciężyć sztuczna inteligencja. Automatycznie usuwa szumy w dźwięku, a jakość obrazu staje się nieskazitelna. W tym przypadku AI wpływa także na dostępność jego dzieł. Pozwala mu na automatyczne dodanie napisów do filmów aż w 18 językach, dzięki czemu może sprawnie udostępnić je widowni na całym świecie.

Podobnie działa Sabour Amirazodi, znany z corocznych i spektakularnych instalacji halloweenowych Haunted Sanctuary. Jego dzieła łączą w sobie zaawansowane projekcje, złożone sceny 3D, efekty wideo oraz kreatywny montaż. Dzięki wykorzystaniu AI w narzędziach takich jak ComfyUI, Adobe Firefly czy Photoshop, Amirazodi był w stanie znacznie przyspieszyć proces kreacji – od tworzenia cyfrowych portretów członków rodziny, po kompozycję i dostosowywanie materiałów wizualnych.

W tym przypadku zastosowanie sztucznej inteligencji nie sprowadziło się tylko do przyspieszenia pracy, ale także niespotykanej dotąd możliwości personalizacji. Korzystając z lokalnych modeli sieci neuronowych Sabour stworzył stylizowane portrety na wzór swojej rodziny, co wcześniej zajęłoby długie godziny lub nie byłoby w ogóle możliwe. Taki akcent dodaje wyjątkowego charakteru do każdego dzieła, a immersja znacząco rośnie.

Spersonalizowane rodzinne portrety stworzone za pomocą ComfyUI przez Saboura Amirazodiegosponsorowane

Przyszłość kreacji

Zastosowanie AI w pracy twórców — od fotografów, przez filmowców, po projektantów czy dekoratorów przestrzeni — przekłada się na przyspieszenie i automatyzację wielu etapów produkcji. W działaniu AI niezwykle istotny jest ekosystem NVIDIA Studio. W jego skład wchodzą nie tylko wydajne karty graficzne i laptopy certyfikowane pod kątem profesjonalnych zastosowań, ale również zoptymalizowane sterowniki wraz dedykowanym oprogramowanie. Taka integracja gwarantuje stabilność, kompatybilność i znakomitą wydajność w wiodących aplikacjach kreatywnych, jednocześnie usprawniając procesy twórcze, takie jak edycja wideo, rendering 3D czy obróbka zdjęć. Dla artystów oznacza to swobodę eksperymentowania z najnowszymi technikami i narzędziami, a także pewność, że ich wizje będą mogły zostać zrealizowane jeszcze szybciej i z jeszcze większą precyzją. Dedykowane komputery pozwalają nie tylko na skrócenie czasu realizacji projektów, ale też otwierają nowe możliwości eksperymentowania z formą i treścią. Wyzwania techniczne przestają być przeszkodą, a stają się inspiracją do przekraczania granic dotychczasowej wyobraźni.

Czy mowa o tworzeniu kinowych portretów, instalacji multimedialnych czy innowacyjnych spotów reklamowych, AI stanowi pomost między wizją a efektem końcowym, który eliminuje bariery, pozwalając artystom skupić się na tym, co najważniejsze: opowieściach, emocjach i przekazie.

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas