82-latka leci w kosmos z szefem Amazonu. Kim jest najstarsza astronautka?

Jeff Bezos jeszcze w tym miesiącu stanie się drugim w historii miliarderem, który poleci w kosmos. Szef Amazonu przygotował wielką niespodziankę z okazji rozpoczęcia ery kosmicznej turystyki od swojej firmy.

W załogowej kapsule firmy Blue Origin, która już 20 lipca poleci na skraj kosmosu na szczycie rakiety New Shepard, znajdą się cztery osoby. Jeszcze kilka tygodni temu nie wiedzieliśmy nic o tych osobach. Teraz wiemy nieco więcej o trzech z nich, a jedna wciąż pozostaje tajemnicą.

Na pokładzie kapsuły znajdzie się Jeff Bezos, szef Amazonu, jego brat Mark i 82-letnia Mary Wallace "Wally" Funk, legenda amerykańskiego lotnictwa i programu kosmicznego. To dzięki niej, NASA otworzyła program szkolenia astronautek. Sama była pierwszą kobietą z uprawnieniami instruktora lotnictwa w amerykańskiej armii oraz brała udział w programie Mercury 13.

Reklama

Mary będzie najstarszą astronautką w historii lotów kosmicznych. Do tej pory najstarszym astronautą był John Glenn, który w wieku 77 lat, w 1998 roku, wziął udział w misji STS-9 wahadłowca Discovery.

Funk niewątpliwie osiągnęła bardzo wiele w kręgach lotniczych i kosmicznych, a zwieńczeniem jej determinacji w walce o kobiety w tych światach, zdominowanych przez mężczyzn, będzie dostąpienie zaszczytu lotu w kosmos. Tak zapowiedział szef Amazonu, który wybrał ją na pasażerkę swojego pierwszego załogowego lotu Blue Origin.

Tak naprawdę dla Mary jest to jedyna szansa na lot w kosmos i ujrzenie naszej planety z tej zapierającej dech perspektywy. Jej wiek już nie pozwala na odbycie standardowego lotu w kosmos na pokładzie kapsuły Dragon i pobyt w kosmicznym domu. Lot z Bezosem i kilkuminutowy pobyt na skraju przestrzeni kosmicznej, będzie dla niej jednak życiową przygodą, na którą czekała od czasu związania się z NASA, czyli od początku lat 60. ubiegłego wieku.

Źródło: GeekWeek.pl/Blue Origin / Fot. Instagram/Jeff Bezos

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy