Booster 4 SuperHeavy gotowy do akcji. Teraz testy i pierwszy lot w kosmos

Właśnie ukończono prace przy czwartym prototypie rakiety SuperHeavy od SpaceX. Booster 4 i statek Starship jeszcze w tym miesiącu mają odbyć pierwszy lot w kosmos. To będzie wielkie wydarzenie.

BocaChicaGal i SpaceX informują, że w High Bay w Teksasie zakończyły się prace budowlane związane z najnowszym prototypem rakiety SuperHeavy. Booster 4 został wyposażony w aż 29 potężnych silników Raptor. Docelowo może być ich nawet 32.

Na opublikowanych zdjęciach możemy zobaczyć, jak potężna jest to rakieta. Uwagę przykuwają tarki, które są znacznie większe, niż w Starshipie. Co ciekawe, wedle najnowszych wieści, nie będą one składane. To potwierdza wcześniejsze teorie, że dzięki nim wieże będą mogły łapać je podczas lądowania.

Reklama

Plan jest taki, że Booster 4 zostanie przetransportowany do ośrodka i zainstalowany przy wieży startowej. W między czasie zostanie poskładany prototyp SN20 Satrship i dojdzie do testów statycznych obu pojazdów. Jeśli przebiegną pomyślnie, to wówczas SN20 zostanie ustawiony na Booster 4 i będziemy czekali na pierwszy lot zestawu w kosmos.

Jeśli wszystkie testy będą przebiegały po myśli SpaceX, SuperHeavy i Starship mają być gotowe do komercyjnych lotów na Księżyc i Marsa już w przyszłym roku. W 2023 roku w pierwszą podróż wokół Księżyca ma wybrać się japoński miliarder, Yusaku Maezawa.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX / Fot. SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy