Chińscy astronauci już na pokładzie swojej stacji kosmicznej. Zobacz pierwsze filmy

Na ziemskiej orbicie dzieje się historia. Państwo Środka wysłało pierwszych astronautów do swojej budowanej obecnie największej w historii stacji kosmicznej o nazwie Tiangong. Zobaczcie moment dokowania.

Dziś (17.06) rano czasu polskiego, z ośrodka kosmicznego Jiuquan wystartowała rakieta Long March 2F ze statkiem kosmicznym Shenzhou-12. Na jego pokładzie znajdowało się trzech astronautów: Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo. CNSA poinformowała, że pierwsza misja do nowej stacji przebiegła perfekcyjnie, a astronauci czują się świetnie.

Agencja opublikowała już nagrania na serwisach społecznościowych, na których możemy zobaczyć zarówno moment dokowania statku kosmicznego do pierwszego modułu stacji, który nosi nazwę Tianhe, jak i samo wejście załogi na pokład. Jeszcze dziś taikonauci rozpoczną przygotowania do pobytu trwającego ok. 3 miesiące. Na stacji znajdują się już zapasy, zatem załoga nie będzie musiała obawiać się o swój byt.

Reklama

CNSA ujawniła, że w tym i przyszłym roku do modułu Tianhe zostaną podłączone kolejne o nazwie Wentian i Mengtian. Ostatnia załogowa misja tego kraju na stację kosmiczną odbyła się zaledwie w 2016 roku. Nowa stacja ma być konkurencją dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chińczycy mają zamiar wykorzystać ją do przygotowań do lotu na Księżyc i Marsa.

Pierwszy moduł Chińskiej Stacji Kosmicznej ma masę 22 tony, długość niecałe 17 metrów i średnicę 4,4 metra. Segment posiada aż 6 portów dokowania i 4 porty przeznaczone do rozbudowy stacji. Chińska Agencja Kosmiczna chwali się, że moduł został wyposażony w najnowocześniejsze systemy podtrzymania życia, a także te przeznaczone do obserwacji Ziemi i prowadzenia eksperymentów.

Źródło: GeekWeek.pl/CNSA / Fot. CNSA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama