Chińska stacja Tiangong trafiona kosmicznym śmieciem

Tiangong to chińska stacja kosmiczna, która znajduje się na orbicie Ziemi. Przebywający na jej pokładzie tajkonauci mieli w ostatnim czasie trudne zadanie. Placówka została trafiona kosmicznym śmieciem, co doprowadziło m.in. do problemów z zasilaniem z paneli słonecznych. Na szczęście sytuacja została opanowana.

Chińska stacja kosmiczna Tiangong znajduje się na orbicie od 2021 r. i w planach jest jej rozbudowa. Do tej pory gościła już kilka załóg składających się z tajkonautów. Członkowie tej ostatniej borykali się z problemami, które zostały spowodowane uderzeniem placówki kosmicznym śmieciem o niesprecyzowanym pochodzeniu.

Reklama

Uderzenie w chińską stację kosmiczną doprowadziło do problemów z zasilaniem

Chińskie CMSA poinformowało, że załoga misji Shenzhou 17 odbyła tej zimy dwa spacery kosmiczne. Ich celem była naprawa uszkodzeń, które powstały w wyniku uderzenia w stację Tiangong kosmicznego śmiecia.

Samo źródło uderzenia nie zostało sprecyzowane. Nie wiadomo, czy w stację Tiangong trafił mikrometeoryt lub też był to kosmiczny śmieć powstały w wyniku misji przeprowadzonych przez ludzi. Wiemy jednak, jakie uszkodzenia powstały w wyniku kolizji.

Tajkonauci naprawili zniszczenia na Tiangong

Przebywający na Tiangong tajkonauci odbyli dwa spacery, które pozwoliły na usunięcie usterek. Ostatni z nich miał miejsce 1 marca i trwał 8 godzin. Z informacji przekazanych przez CMSA wynika, że obie misje zakończyły się powodzeniem.

Według mediów państwowych Chiny planują zaostrzyć procedury dotyczące kosmicznych śmieci i jest to związane z częściową utratą zasilania na stacji kosmicznej Tiangong. Celem tych działań jest zapewnienie większego bezpieczeństwa dla przebywających w placówce tajkonautów. Problem ten dotyczy nie tylko stacji Chińczyków, ale także ISS.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna boryka się z podobnymi problemami

Liczba kosmicznych śmieci powstałych w wyniku działalności człowieka rośnie. Według aktualnych danych (dla kwietnia 2024 r.) NORAD (Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej) śledzi obecnie ponad 43 tys. obiektów. Aktywnych satelitów jest około 9,5 tys. (dane z marca 2024 r.), z czego większość stanowią Starlinki należące do SpaceX. Obecnie jest ich ponad 5,5 tys. (stan na marzec 2024 r.).

Kontrolerzy ISS współpracujący z NORAD-em od 1998 r. musieli zmieniać położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad 30 razy. Spowodowane to było ewentualną kolizją z kosmicznymi śmieciami.

Chińczycy twierdzą, że ich stacja kosmiczna Tiangong od momentu umieszczenia na orbicie również wykonała do tej pory kilka manewrów, których celem było uniknięcie kolizji. W czwartek startuje misja Shenzhou 18, której członkowie mają otrzymać za zadanie zainstalowanie wzmocnień, które pomogą chronić placówkę przed ewentualnymi uderzeniami.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tiangong | Chiny | Kosmos | kosmiczne śmieci | tajkonauci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy