Tiangong
Wtorek, 16 stycznia 2024 (12:05)
Aktualizacja Piątek, 15 marca 2024 (12:41)
Tiangong, co w tłumaczeniu z chińskiego oznacza "Pałac Niebiański" to seria chińskich stacji kosmicznych, które są kluczowym elementem programu kosmicznego Chin. Program Tiangong rozpoczął się w pierwszej dekadzie XXI wieku jako część długoterminowych celów chińskiego programu kosmicznego, mających na celu rozwój zaawansowanych zdolności w zakresie lotów załogowych i eksploracji kosmosu.
Tiangong - najważniejsze informacje
-
Rodzaj/Typ:
program kosmiczny
-
Rok uruchomienia produkcji:
2011
Pierwsza stacja kosmiczna w ramach programu Tiangong-1, została wystrzelona na orbitę 29 września 2011 roku. Ta niewielka stacja służyła głównie jako platforma testowa dla dokowania i operacji życiowych w przestrzeni kosmicznej.
Chociaż początkowo jej misja miała trwać dwa lata, ostatecznie funkcjonowała do 2016 roku, a jej kontrolowana deorbitacja nastąpiła w kwietniu 2018 roku.
Kolejna stacja Tiangong-2, została wyniesiona na orbitę 15 września 2016 roku. Była ona bardziej zaawansowana i umożliwiała dłuższe misje załogowe. Tiangong-2 służyła jako platforma do przeprowadzania eksperymentów w przestrzeni kosmicznej oraz do dalszego rozwijania technologii niezbędnych do budowy większej, modułowej stacji kosmicznej.
Najambitniejszym projektem w ramach programu Tiangong jest budowa dużego, modułowego kompleksu stacji kosmicznej, znanej również jako Tiangong. Budowa tej stacji rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy to wystrzelono jej pierwszy moduł – Tianhe.
Plan zakłada, że stacja ta, po zakończeniu będzie składać się z kilku modułów i będzie miała masę porównywalną do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Tiangong stanowi ważny krok dla Chin w kierunku stania się jednym z wiodących graczy w dziedzinie eksploracji kosmosu. Program ten nie tylko umożliwia prowadzenie zaawansowanych badań naukowych i technologicznych w przestrzeni kosmicznej, ale także symbolizuje rosnące aspiracje Chin jako potęgi kosmicznej.
Zakończenie budowy stacji Tiangong jest przewidywane na najbliższe lata, co umożliwi stałą obecność ludzi w kosmosie i otworzy nowe możliwości dla międzynarodowej współpracy w przestrzeni kosmicznej.
Pierwsza stacja, Tiangong-1, była bardziej prototypem niż pełnowymiarową stacją kosmiczną. Ale była też pierwszą stacją kosmiczną, która wykorzystała technologię samodzielnego dokowania z chińskimi statkami kosmicznymi Shenzhou.
Tiangong-2, kolejna stacja w serii, była zaawansowanym laboratorium kosmicznym. Pozwalała na dłuższe misje załogowe i przeprowadzanie bardziej skomplikowanych eksperymentów naukowych w kosmosie.
Obecna stacja Tiangong jest konstruowana jako modułowa, co oznacza, że składa się z kilku osobnych segmentów, które są łączone na orbicie. To podejście pozwala na większą elastyczność i rozbudowę stacji w przyszłości.
Chociaż program Tiangong jest głównie chińskim przedsięwzięciem, otwiera też nowe możliwości dla międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań kosmicznych. Tiangong jest mniejsza od ISS, ale stanowi ważny krok dla Chin w dążeniu do bycia wiodącym graczem w dziedzinie eksploracji kosmicznej.
Stacja Tiangong stanowi platformę do testowania nowych technologii kosmicznych, w tym zaawansowanych systemów wsparcia życia, automatycznych systemów dokowania i zaawansowanych technologii komunikacyjnych.
Tiangong została zaprojektowana z uwzględnieniem rosnącego zagrożenia ze strony śmieci kosmicznych, wyposażona w systemy ochronne i unikowe metody unikania kolizji.
Tiangong - Wiadomości
-
Tajkonauci pobili rekord. Najdłuższy spacer kosmiczny
Piątek, 20 grudnia 2024 (07:20)Tajkonauci z załogi Shenzhou 19, którzy przebywają na chińskiej stacji kosmicznej, ustanowili nowy rekord. Wybrali się na rekordowo długi spacer kosmiczny. Spędzili poza placówką ponad 9... -
Chiński statek kosmiczny spłonął w atmosferze. Mamy nagranie
Czwartek, 28 listopada 2024 (10:07)Tianzhou 7 to chiński statek kosmiczny, który niedawno został odłączony od stacji kosmicznej Tiangong. Maszyna nie wróciła na Ziemię i uległa spaleniu w atmosferze planety nad południowym... -
Promy kosmiczne wrócą do łask? Chiny prezentują własny wahadłowiec
Sobota, 16 listopada 2024 (15:27)Promy kosmiczne mogą wkrótce wrócić do łask. Chińczycy ujawnili design statku Haolong, który miałby realizować misje zaopatrzeniowe na stację kosmiczną Tiangong. Wahadłowiec przypomina... -
Chińska stacja Tiangong trafiona kosmicznym śmieciem
Czwartek, 25 kwietnia 2024 (11:00)Tiangong to chińska stacja kosmiczna, która znajduje się na orbicie Ziemi. Przebywający na jej pokładzie tajkonauci mieli w ostatnim czasie trudne zadanie. Placówka została trafiona... -
Chińscy astronauci sami wyhodowali warzywa na stacji kosmicznej Tiangong
Środa, 8 listopada 2023 (09:20)Chińscy astronauci pochwalili się kolejnym sukcesem. Tym razem udało im się wyhodować warzywa na stacji kosmicznej Tiangong. Sałata, pomidorki koktajlowe i inne gatunki już kiełkują w... -
Władimir Putin ustalił datę. Rosyjska stacja kosmiczna do 2027 roku
Poniedziałek, 30 października 2023 (15:55)Prezydent Rosji Władimir Putin wyznaczył termin wystrzelenia pierwszego modułu rosyjskiej stacji kosmicznej. Roskosmos ma jedynie cztery lata na realizację misji. Rosja obawia się... -
Chiny wysłały najmłodszą w historii załogę na Tiangong. Przed nimi kosmiczny spacer
Piątek, 27 października 2023 (15:41)Chiny wystrzeliły najmłodszą w historii chińskich lotów kosmicznych załogę astronautów na swoją stację kosmiczną Tiangong. Średnia wieku wynosi 38 lat. Ich zadaniem będzie przede... -
Chiny rozbudują stację kosmiczną Tiangong. Zastąpi ISS?
Sobota, 7 października 2023 (14:00)Jak podaje Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, stacja Tiangong znajdująca się na niskiej orbicie okołoziemskiej zostanie rozbudowana. Obecnie stacja składa się z trzech modułów, jednak w...