Chińscy astronauci sami wyhodowali warzywa na stacji kosmicznej Tiangong

Chińscy astronauci pochwalili się kolejnym sukcesem. Tym razem udało im się wyhodować warzywa na stacji kosmicznej Tiangong. Sałata, pomidorki koktajlowe i inne gatunki już kiełkują w kosmosie, a to dopiero początek. Chiny chcą opracować skuteczne sposoby na wzrost roślin w przestrzeni kosmicznej z myślą o eksploracji głębokiego kosmosu.

Stacja kosmiczna Tiangong / zdjęcie ilustracyjne
Stacja kosmiczna Tiangong / zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Na Tiangong nie brakuje roślin

Chińscy astronauci misji Shenzhou 16 mieli za zadanie wyhodowanie na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong określonych roślin. Wszystko w ramach przygotowań do przyszłych misji mających na celu eksplorację kosmosu. Zespół Shenzhou 16 przebywał w kosmosie od końca maja do końca października, a ich miejsce zajął najmłodszy w historii zespół, który został wystrzelony w ramach misji Shenzhou 17.  

Trzech astronautów pod dowództwem Jing Haipeng spędziło czas na uprawie warzyw. Już w czerwcu udało im się zebrać pierwsze partie sałaty, a w sierpniu rozpoczęli hodowlę pomidorków koktajlowych i czerwonej cebuli.

Chiny odnoszą sukcesu na polu „kosmicznego rolnictwa”

Oprocz tego, że astronauci opiekują się roślinami na Tiangong, na Ziemi zostały stworzone repliki hodowli w specjalnych warunkach, co umożliwia naukowcom porównanie efektów uzyskanych na obu farmach. Chińskie Centrum Badań i Szkolenia Astronautów śledzi rozbieżności w sposobie wzrostu roślin.

Działania te prowadzone są w ramach długoterminowego planu mającego na celu umieszczenie człowieka na stałe w kosmosie, w tym podbój Księżyca. O tym, że na Księżycu również udało się wyhodować rośliny, pisaliśmy jakiś czas temu.

Rośliny umieszczane są w specjalnym urządzeniu służącemu przede wszystkim do kontroli środowiska i podtrzymaniu życia: „Rośliny wyhodowane za pomocą aparatu uprawowego stanowią kluczowy element ECLSS i mogą absorbować dwutlenek węgla z powietrza w celu wytworzenia tlenu w procesie fotosyntezy, a następnie regenerować i oczyszczać wodę w procesie transpiracji” – mówi astronauta Yang Renze.

Chiny planują wysłać swoich astronautów na Księżyc do 2030 roku. Co więcej, chcą zbudować księżycową bazę, a projekt nazwali Międzynarodowa Księżycowa Stacja Badawcza (ILRS). Na tym kosmiczne ambicje się nie kończą. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna ma w planach również załogowe lądowanie na Marsie.  

Jednak są to na ten moment odległe plany. Jak podkreśla argonauta Yang „system hodowli roślin opracowany na Tiangong można zastosować w badaniach głębokiego kosmosu, w tym w naszych załogowych misjach na Księżycu i na Marsie”.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas