Na chińskiej stacji kosmicznej odkryto nowy szczep bakterii
Tiangong to chińska stacja kosmiczna, która znajduje się na orbicie okołoziemskiej od kilku lat. Naukowcy odkryli tam nieznaną wcześniej formę życia. To nowy szczep mikrobów, które występują na Ziemi. Naukowcy odkryli, że bakterie mają unikalne mechanizmy adaptacji do ekstremalnych warunków kosmicznych.

Naukowcy ciągle poszukują życia pozaziemskiego, a to okazało się być bliżej niż sądzono. Na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, której pierwszy moduł wystrzelono wiosną 2021 r., znaleziono nieznanego wcześniej mikroba. Odkryto go w próbkach, które zebrali tajkonauci z załogi Shenzhou 15.
Nieznany wcześniej szczep bakterii znaleziony na chińskiej stacji Tiangong
Załoga Shenzhou 15 pobrała wspomniane próbki w maju 2023 r. i te następnie dostarczono do badań na Ziemi. Chińscy naukowcy odkryli w nich nieznany wcześniej szczep bakterii o nazwie Niallia tiangongensis.
Jest to nowa odmiana bakterii, która występuje na Ziemi. Odkryto ją w próbkach jednej z kabin chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Naukowcy z Kosmicznej Grupy Biotechnologicznej Shenzhou i Instytutu Inżynierii Systemów Pojazdów Kosmicznych z Pekinu ogłosili znalezienie nowego szczepu bakterii w International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology.
Badania wykazały, że nowy szczep ma unikalne mechanizmy adaptacji do ekstremalnych warunków kosmicznych. Uczeni zauważyli m.in. zdolność do zwalczania stresu oksydacyjnego, czyli nierównowagi prowadzającej do uszkodzeń komórek i tkanek oraz naprawy uszczerbków wywołanych promieniowaniem kosmicznym.
Chińczycy badają na stacji kosmicznej Tiangong mikrobiom
Wspomniane badania są częścią Programu Mikrobiomu Obszaru Mieszkalnego Chińskiej Stacji Kosmicznej. Jego celem jest monitorowanie zmian mikrobiologicznych podczas dłuższych misji w kosmosie. Uczeni wierzą, że lepsze poznanie mikrobów pozwoli na ich kontrolowanie w trakcie dalszych wypraw, w tym na przykład lotach załogowych na Marsa.
Wspomniane próbki tajkonauci z załogi Shenzhou 15 pobrali specjalnymi chusteczkami i następnie je zamrożono. Naukowcy później zbadali je na Ziemi m.in. z wykorzystaniem sekwencjonowania genomu oraz analizy metabolicznej. To pozwoliło na odkrycie nowego szczepu.
Badania pokazują, że pewne mikroorganizmy wykazują duże zdolności do adaptacji w warunkach kosmicznych. Wykazują nie tylko odporność na nowe środowisko, ale również mechanizmy prowadzące do możliwości rozwoju.