Kosmos nam zagraża? ESA uruchamia Program Bezpieczeństwa Kosmicznego
ESA zapowiedziała Program Bezpieczeństwa Kosmicznego. Europejska Agencja Kosmiczna wierzy, że nowa inicjatywa pozwoli na skuteczniejszą ochronę Ziemi. Ma to być możliwe m.in. poprzez lepsze śledzenie asteroid i kosmicznych śmieci czy przewidywanie burz słonecznych. Nowy projekt ESA obejmuje trzy kluczowe obszary.

Program Bezpieczeństwa Kosmicznego to nowy projekt opracowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, którego celem jest zapewnienie Ziemi lepszej ochrony przed zagrożeniami płynącymi z kosmosu. Jego założenia zostaną przedstawione jesienią w trakcie Konferencji Ministerialnej ESA 2025, która odbędzie się w listopadzie.
Program Bezpieczeństwa Kosmicznego ESA obejmuje trzy obszary
Europejska Agencja Kosmiczna przypomina, że żyjąc na Ziemi, często zapominamy o zagrożeniach, które płyną z kosmosu. Są to asteroidy czy burze słoneczne, które w przeszłości przyjmowały potężne rozmiary, ale też wytwór człowieka w postaci kosmicznych śmieci, które czasem spadają na powierzchnię, jak to było niedawno z radzieckim lądownikiem Kosmos 482.
ESA swój Program Bezpieczeństwa Kosmicznego oparła więc na trzech filarach. Są to zagrożenia planetarne (Planetary Defence Cornerstone), pogoda kosmiczna (Space Weather Cornerstone) oraz usuwanie kosmicznych śmieci znajdujących się na orbicie (Active Debris Removal & In-Orbit Servicing, w skrócie ADRIOS).
Europejska Agencja Kosmiczna chce stworzyć system obrony Ziemi
W ramach Planetary Defence Cornerstone są już prowadzone aktywne działania, m.in. z agencją NASA. ESA w zeszłym roku wystrzeliła statek HERA mający zbadać skutki uderzenia w asteroidę w ramach misji DART zorganizowanej przez Amerykanów. W ten sposób zostanie sprawdzona zmiana trajektorii asteroidy Dimorphos.

Europejska Agencja Kosmiczna zapowiada, że w ramach nowego programu planuje dalej pracować nad rozwiązaniami, które w przyszłości mogą pozwolić ochronić Ziemię przed skutkami uderzenia dużej asteroidy.
Natomiast w ramach inicjatywy Space Weather Cornerstone planowane jest wystrzelenie satelity Vigil. Zostanie on umieszczony w punkcie Lagrange'a L5 i jego celem będzie badanie zjawisk zachodzących na Słońcu. W konsekwencji umożliwi to lepsze przewidywanie pogody kosmicznej na Ziemi (z kilkudniowym wyprzedzeniem).
ESA bierze także czynny udział w walce z problemem kosmicznych śmieci. W ramach komponentu ADRIOS planowane są dwie główne misje o nazwach ClearSpace-1 oraz RISE. Ponadto agencja chce zmiany polityki i wprowadzenia nowych standardów poprzez inicjatywę Zero Debris.