Szybciej zrozumiemy niektóre sytuacje w kosmosie. Pomoże Vigil

Vigil to pierwszy europejski satelita, który przez 24 godziny na dobę będzie monitorował pogodę kosmiczną, co wpłynie na szybsze ostrzeganie o zbliżających się burzach słonecznych.

Vigil to pierwszy europejski satelita, który przez 24 godziny na dobę będzie monitorował pogodę kosmiczną, co wpłynie na szybsze ostrzeganie o zbliżających się burzach słonecznych.
Satelita Vigil pomoże lepiej monitorować aktywność Słońca. /123RF/PICSEL

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyłoniła spółkę Airbus UK do zaprojektowania i budowy satelity Vigil. Urządzenie służyć będzie do prognozowania pogody kosmicznej. 

Dzięki temu narzędziu naukowcy będą w stanie dowiedzieć się o nadchodzących burzach słonecznych kilka dni wcześniej niż dotychczas. To pomoże w przygotowywaniu ostrzeżeń związanych z burzami magnetycznymi, a co za tym idzie, także informacji na temat możliwego wystąpienia zorzy.

Reklama

Ostrzeżenie o burzy magnetycznej będzie można nadać szybciej

Dzięki satelicie Vigil na Ziemię szybciej dotrą dodatkowe ostrzeżenie o nadchodzących burzach słonecznych i koronalnych wyrzutach masy (CME), które znane są z tego, że mogą nie tylko wpłynąć na pojawienie się zorzy, ale i zakłócić działanie satelitów na orbicie, oraz systemów elektronicznych i dystrybucji energii na Ziemi.

- Damy sobie w ten sposób dodatkowy czas na ostrzeżenie, od trzech do czterech dni - powiedział dr Mark Gibbs, kierownik działu prognoz pogody kosmicznej w brytyjskim Met Office. - Nie chodzi tu tylko o dodatkową informację. Da nam to też więcej czasu na śledzenie aktywnych regionów i zobaczenie, jak dokładnie się rozwijają, a to powinno zwiększyć naszą pewność w przewidywaniu ich zdolności do wytwarzania rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy.

Airbus UK współpracuje z ESA. Vigil pomoże prognozować pogodę kosmiczną

Airbus UK ma zaprojektować, zbudować, a następnie przygotować Vigil do startu. Kontrakt przemysłowy o wartości 340 mln euro na rozpoczęcie budowy został podpisany podczas posiedzenia rady kosmicznej ESA i Unii Europejskiej odbywającej się w Brukseli. Vigil zostanie umieszczony w punkcie Lagrange'a L5, ok. 150 milionów km od Ziemi i ustawiony tak, aby mógł łatwiej oceniać siłę i prędkość wiatru słonecznego pędzącego w stronę naszej planety.

Satelita ma zostać zaopatrzony przez USA w kompaktowy koronograf, który podpowie, jak CME rozwija się w pobliżu powierzchni Słońca. Poza tym satelita będzie wyposażony w kamerę ekstremalnego ultrafioletu, kamerę heliograficzną Leonardo i kamerę pola fotomagnetosferycznego z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka. Vigil, który ma zostać wystrzelony w kosmos w 2031 r., zostanie pierwszym statkiem ESA, który będzie umieszczony na L5.

Źródła: Altair, ESA, BBC.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | ESA | koronalny wyrzut masy | Słońce | Airbus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy