Airbus

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:43) Aktualizacja Czwartek, 9 listopada 2023 (14:03)
Airbus jest firmą działającą w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Przede wszystkim jest znana z produkcji samolotów pasażerskich, w tym największego na świecie Airbusa A380. Firma ma swoje główne biura w Europie, głównie we Francji i Niemczech, i jest jednym z największych na świecie dostawców samolotów, konkurując głównie z amerykańskim Boeingiem. Airbus produkuje także samoloty wojskowe, helikoptery i satelity.
Airbus - najważniejsze informacje
Airbus A380. Największy samolot pasażerski na świecie. /AFP

Airbus - najważniejsze informacje

Airbus S.A.S. jest francuską firmą (z siedzibą w Tuluzie) zajmującą się produkcją samolotów. Pierwsze wzmianki o firmie pojawiły się w 1967 roku. Wówczas rządy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zauważyły konieczność rozwoju technologicznego Europy.

W 1969 roku podczas pokazów lotniczych we Francji doszło do podpisania umowy licencyjnej. Dokument traktował o dwusilnikowym, szerokokadłubowym samolocie pasażerskim – był nim A300.

Konsorcjum Airbus Industry oficjalnie powołane zostało do działania rok później w 1970 roku. Była to odpowiedź na ofertę amerykańskich korporacji – Boeing i Lockheed Martin.

Pierwszy lot Airbusa A300 odbył się w 1972 roku w Tuluzie. Sukces testu samolotu pasażerskiego doprowadził do jego oficjalnego wprowadzenia do lotów komercyjnych w zaledwie dwa lata. Pierwszy z nich miał miejsce w 1974 roku na trasie Paryż-Londyn w barwach linii lotniczych Air France.

Szybko rozpoczęto także pracę nad kolejnymi samolotami: Airbus A310 i A320 (wykorzystującym technologię cyfrową fly-by-wire).

Co produkuje Airbus?

Airbus jest firmą produkującą głównie samoloty pasażerskie. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych maszyn jest Airbus A320. W ofercie firmy znalazł się również dwusilnikowy A330 oraz czterosilnikowy A340, którego ostatnia dostawa miała miejsce w 2012 roku. Charakterystyczną maszyną dla firmy Airbus jest model A380, który wyróżniają aż dwa pokłady pasażerskie.

Airbus to nie tylko samoloty pasażerskie. Firma specjalizuje się również w dostarczaniu samolotów wojskowych.

Jest to zabezpieczenie przedsiębiorstwa na wypadek zastoju w lotnictwie cywilnym. Największym zainteresowaniem cieszą się tankowce powietrzne, takie jak A310 MRTT czy 330 MRTT oraz samoloty transportowe, np. A400M.

Wśród maszyn wojskowych wyróżnić można również te przeznaczone do transportu osób, w tym: CASA C-212, CASA CN-235 czy CZSA-C295.

Co oznaczają litery i cyfry w nazwach Airbusów?

System numerowania samolotów firmy Airbus jest alfanumeryczny. Oznacza to kombinację cyfr oraz liter alfabetu. Litera A odnosi się do nazwy firmy. 

Następnie dołączone są trzy cyfry np. A220 lub A320. Czasem pojawiają się dodatkowe oznaczenia literowe i cyfrowe. Pierwszy z nich wskazują na ulepszenia (X) lub modele dalekiego zasięgu (R). Drugie natomiast mówią o producentach silników i ich typach.

Jakie samoloty wojskowe produkuje Airbus?

Jednymi z największych samolotów wojskowych są modele Airbus A330 MRTT oraz Airbus A400M. A330 MRTT jest tankowcem powietrznym, za pomocą którego możliwe jest tankowanie innych maszyn bez konieczności lądowania. Wykorzystują go siły Wielkiej Brytanii, Francji, Australii, ale również sojusz NATO. Maszyna często nazywana jest również KC-30, Voyager oraz Phénix. A400M Atlas to ciężki, czterosilnikowy samolot transportowy.

Temat Airbus znajdziesz również w serwisie:

Airbus - Wiadomości

Airbus - Zdjęcia