Słońce

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:19) Aktualizacja Środa, 6 grudnia 2023 (15:13)
Słońce jest gwiazdą znajdującą się w centrum naszego Układu Słonecznego. To olbrzymia kula plazmy, która dostarcza niezbędnej energii i umożliwia istnienie życia na Ziemi. Słońce odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu klimatu i warunków na naszej planecie.
Słońce - najważniejsze informacje
Słońce na zdjęciach NASA. /NASA /domena publiczna

Słońce - najważniejsze informacje

Słońce stanowi centrum Układu Słonecznego. Krążą wokół niego planety, planety karłowate, oraz szereg różnych pomniejszych ciał niebieskich. Słońce zbudowane jest głównie z gorącej plazmy, która utrzymywana jest w jednym miejscu za sprawą grawitacji. Kształt zawdzięcza natomiast polu magnetycznemu.

Słońce jest około 109 razy większe od Ziemi, a średnica gwiazdy to około 1 392 684 kilometry. Szacuje się, że 3/4 masy Słońca stanowi wodór, natomiast pozostałą częścią są hel oraz pierwiastki ciężkie, takie jak żelazo, neon, węgiel oraz tlen.

Szacuje się, że Słońce powstało ponad 4 miliardy lat temu. Stało się to w związku ze zjawiskiem określanym jako zapadanie grawitacyjne. Skutkiem procesu było utworzenie centralnej gwiazdy oraz orbitującej wokół niej dysku materii. Z niego wraz z czasem powstał obecnie znany Układ Słoneczny. Część środkowa stopniowo zwiększała swoją gęstość, aż do momentu, kiedy we wnętrzu zainicjowany został proces syntezy termojądrowej.

Słońce jest gwiazdą widmową G2 V

G2 oznacza temperaturę efektywną, czyli taką, która uznaje gwiazdę za ciało doskonałe. Wynosi ona około 5505°C. V oznacza, że Słońce jest gwiazdą generującą swoją energię wskutek fuzji jądrowej. Szacuje się, że w ciągu jednej sekundy w jądrze Słońca przetwarza się około 620 milionów ton wodoru.

Słońce jest gwiazdą magnetyczną

Oznacza to, że cechuje je bardzo silne pole magnetyczne, które ulega ciągłym zmianom. Średnio co kilkanaście lat na Słońcu w okolicach maksimum słonecznego dochodzi do zmian w zakresie jego biegunowości. Samo pole magnetyczne gwiazdy powoduje szereg zjawisk, takich jak np. rozbłyski słoneczne. Na Ziemi zmiany na Słońcu można zaobserwować między innymi w postaci pojawiających się zórz na wysokich oraz umiarkowanych szerokościach geograficznych.

Słońce - Wiadomości

Słońce - Wideo

  • 3 lata aktywności Słońca

    Wtorek, 23 kwietnia 2013 (12:30)
    Solar Dynamics Observatory NASA przez 3 lata obserwowało aktywność Słońca, wykonując przy tym mnóstwo zdjęć – co 12 sekund. Następnie naukowcy wzięli 2 fotografie z każdego dnia i...