SpaceX i NASA szykują się do startu misji TRACERS. Zbada wpływ Słońca na Ziemię
TRACERS to nowa misja NASA, której celem jest zbadanie wpływu Słońca i pogody kosmicznej na Ziemię. Agencja powierzyła start firmie SpaceX. Dwa satelity zostaną wyniesione w kosmos rakietą Falcon 9, co ma nastąpić w środę. Przy okazji SpaceX wystrzeli inne ładunki dostarczone przez NASA.

Misja TRACERS miała rozpocząć się we wtorek, ale start odwołano ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Kolejne okienko przypada w środę i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to rakieta Falcon 9 wyniesie w kosmos satelity NASA jeszcze dziś.
Rakieta Falcon 9 wyniesie satelity TRACERS i inne ładunki NASA
SpaceX wykorzysta rakietę Falcon 9, której start planowany jest obecnie na środę 23 lipca z kompleksu startowego SLC-4E (Space Launch Complex 4 East) w Bazie Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Okienko startowe, które potrwa 57 minut, rozpocznie się o godzinie 20:13 czasu w Polsce.

Satelity misji TRACERS to główny ładunek znajdujący się w ładowni rakiety Falcon 9, ale jest tam coś jeszcze. Umieszczono tam również trzy inne, które finansowane są przez NASA. Są to:
- Satelita Athena EPIC (Economical Payload Integration Cost), którego celem jest zademonstrowanie innowacyjnego, konfigurowalnego sposobu szybszego i tańszego umieszczania instrumentów teledetekcyjnych na orbicie.
- PExT - demonstrator technologii Polylingual Experimental Terminal z nowym rozwiązaniem umożliwiającym misjom przemieszczanie się między sieciami komunikacyjnymi w kosmosie.
- Satelita Relativistic Electron Atmospheric Loss (REAL), który ma zbadać, w jaki sposób wysokoenergetyczne cząstki w pasmach promieniowania otaczających Ziemię są naturalnie rozpraszane w atmosferze.
Misja TRACERS pozwoli zbadać wpływ Słońca na Ziemię
TRACERS to misja, której celem jest lepsze zbadanie wpływu Słońca i pogody kosmicznej na Ziemię. W tym celu NASA opracowała dwa bliźniacze satelity, które znajdą się na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Misja TRACERS będzie badać, jak wiatr słoneczny – ciągły strumień zjonizowanych cząstek uciekających ze Słońca i uwalnianych w przestrzeń kosmiczną – oddziałuje z ziemską magnetosferą, czyli obszarem wokół Ziemi, na który wpływa pole magnetyczne naszej planety
Nowa misja NASA ma ogromne znaczenie na obecnym rozwoju ludzkości i nowych technologii, które towarzyszą nam każdego dnia. Pogoda kosmiczna może zakłócać prace satelitów czy wpływać na łączność radiową. Agencja wierzy, że dzięki TRACERS uda się lepiej zrozumieć te zjawiska oraz stworzyć wzorce pogody kosmicznej, co pozwoli na lepsze reagowanie na ewentualne zagrożenia.