Quipu największą strukturą w znanym wszechświecie. Naukowcy pewni
Quipu to obecnie największa struktura w znanym wszechświecie. Naukowcy dokonali pomiarów behemota i wyliczono jego masę na 200 biliardów mas Słońca. Ponadto Quipu rozciąga się na ponad miliard lat świetlnych. Superstruktura z pewnością wpływa na swoje otoczenie i zrozumienie tych procesów pozwoli lepiej poznać lokalny kosmos.

Quipu to ogromna struktura znajdująca się w lokalnym wszechświecie, którą kilka miesięcy temu, jeszcze na etapie wstępnych badań, ogłoszono największym tworem, jaki odkryła ludzkość. Naukowcy przeprowadzili dodatkowe badania na superstrukturze (m.in. z wykorzystaniem superkomputerów), co pozwoliło na ustalenie nowych faktów.
Quipu największą strukturą w lokalnym wszechświecie o ogromnych rozmiarach
Badania superstruktura jest ogromna i przytoczone przez naukowców liczby z pewnością robią wrażenie. Quipu ma masę, którą wyliczono na aż 200 biliardów (200 i 15 zer) mas Słońca. Jakby tego było mało, to rozciąga na się na długość ponad 400 megaparseków. To ponad 1,3 mld lat świetlnych.

Jeśli próbowalibyśmy rozmieścić na tej długości nasze galaktyki, to zmieściłoby się ich ponad 10 tysięcy. Droga Mleczna ma średnicę około 105,7 lat świetlnych. Zbadanie ogromu Quipu nie było prostym zadaniem. Naukowcy musieli sprostać różnym wyzwaniom.
Aby precyzyjnie określić parametry kosmologiczne, musimy zrozumieć wpływ lokalnej, wielkoskalowej struktury Wszechświata na pomiary. Obejmują one modyfikacje mikrofalowego promieniowania tła, zniekształcenia obrazów nieba przez wielkoskalowe soczewkowanie grawitacyjne oraz wpływ wielkoskalowych ruchów strumieniowych na pomiary stałej Hubble'a
Największe superstruktury w znanym wszechświecie obejmują 30 proc. galaktyk
Naukowcy wyliczyli, że Quipu oraz cztery inne superstruktury odkryte w lokalnym wszechświecie wcześniej, mieszczą w sobie aż 30 proc. wszystkich znanych galaktyk (oraz 45 proc. ich klastrów). Dodajmy do tego 25 proc. całej znanej materii oraz 13 proc. objętości.
Te duże struktury pozostawiają swój ślad w obserwacjach kosmologicznych
Naukowcy chcą dokładniej zgłębić Quipu i poznać wpływ tak wielkiej superstruktury na lokalny wszechświat. Ten z pewnością jest duży i uzyskanie odpowiedzi na liczne pytania pozwolą lepiej zrozumieć kosmos w skali makro oraz zachodzące w nim procesy.