Reklama

Elon Musk pokazał, jak Starship będzie uwalniał satelity Starlink

Elon Musk ujawnił kilka bardzo ciekawych informacji na temat najpotężniejszego systemu transportu kosmicznego o nazwie Starship. Wizja miliardera prezentuje się spektakularnie.

Elon Musk ujawnił kilka bardzo ciekawych informacji na temat najpotężniejszego systemu transportu kosmicznego o nazwie Starship. Wizja miliardera prezentuje się spektakularnie.
SpaceX pokazało unikalny sposób uwalniania satelitów ze Starship /SpaceX /materiały prasowe

Szef SpaceX podał sporo interesujących szczegółów dotyczących rozwoju projektu najpotężniejszego systemu transportu kosmicznego o nazwie Starship. Firma prowadzi ostatnie przygotowania do pierwszego kosmicznego lotu zestawu.

Według Muska, w tym historycznym locie udział weźmie Starship 24 i Booster 7, czyli tak, jak wcześniej zapowiadali fani miliardera i jego firmy. Niestety, wciąż nie ustalono ostatecznej daty startu. Mimo wszystko możemy być pewni, że jesteśmy bliżej tego wydarzenia niż do tej pory, ponieważ oczekuje się, że FAA wyda decyzję środowiskową jeszcze w tym miesiącu.

Reklama

SpaceX szykuje się do kosmicznego lotu Starship

Dotychczas też sporo spekulowało się na temat kosmicznych miasteczek dla Starship. Okazuje się, że te potężne pojazdy będą startowały zarówno z teksańskiej Boca Chica, jak i florydzkiego przylądka Canaveral. W tych dwóch lokalizacjach mają też być produkowane Starshipy i Boostery.

Musk potwierdził też informacje o przygtowaniach do wysłania na orbitę nowych, dużo bardziej zaawasowanych satelitów Starlink. Satelity mają być jeszcze większe od poprzednich generacji. Musk mówi tutaj o nawet 1200 kilogramów i wysokości 7 metrów. Oznacza to, że będą 5 razy cięższe niż wersja Gen 1.

Jak ujawnił Musk, będą one również łączyć się ze sobą za pomocą laserów, jak wersja 1.5, ale oferować niesamowitą przepustowość. Mówimy tutaj o 80 Gb/s na satelitę w porównaniu z 18 Gb/s w obecnej wersji 1.0. Ale to nie wszystko.

Całkowita chwilowa przepustowość Gen 2 ma wynosić najmniej 500 Tb/s nad lądem. Według Google, w 2020 roku łączna dostępna przepustowość globalnej infrastruktury internetowej szacowana była na 600 Tb/s. Nieoficjalnie mówi się nawet, że urządzenia będą wyposażone w GPS, dzięki czemu może powstać nowy, ciężki do zniszczenia system pozycjonowania. Te liczby i informacje pokazują, jak potężnym przedsięwzięciem będzie Starlink.

Kiedy Starship zabierze ludzi na Marsa?

Miliarder ujawnił też, że kosmiczny internet Starlink 500 tysięcy użytkowników z 32 różnych krajów. Firmie udało się również dostarczyć 15 tysięcy urządzeń na Ukrainę. Obecnie na niskiej orbicie okołoziemskiej znajduje się ponad 2300 satelitów, a docelowo ma być ich 42 tysiące. Większość z nich będzie niebawem umieszczana w kosmosie za pomocą pojazdu Starship. Musk nawet pokazał animacje, na której widoczne jest uwalniane grup satelitów ze Starshipa. Za jednym zamachem pojazd będzie mógł zabrać 110-120 satelitów.

Musk kolejny raz zapewnił, że pierwszy załogowy lot na Marsa pojazdu Starship ma zostać zrealizowany jeszcze w tej dekadzie. Eksperci sądzą, że będzie to 2028 lub 2029 rok. Wcześniej, bo w 2026 roku w kierunku Czerwonej Planety mają udać się Starshipy bez załogi, ale z zapasami i sprzętem dla pierwszych kolonizatorów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX | Elon Musk | kosmiczny internet | technologie | Starlink

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy