Gdzie są planetaria w Polsce? Tu zobaczysz planety i gwiazdy

Sięgnąć gwiazd, nie odrywając stóp od ziemi? Już dawno wymyślono na to sposób. Wystarczy wybrać się do planetarium. Można tam dokładnie odwzorowane niebo. Gdzie są planetaria w Polsce i co dokładnie oferują odwiedzającym?

Co to jest planetarium?

Mówiąc najprościej, planetarium to budynek, w którym został zaaranżowany cały świat ciał niebieskich. W jego wnętrzu znajdują się specjalne urządzenia umożliwiające prezentowanie i analizowanie poszczególnych elementów kosmosu w różnych szerokościach geograficznych. 

Planetarium to zwykle jednak nie tylko główna sala projekcyjna, ale także szereg innych pomieszczeń wystawowych czy bibliotecznych. Często pełni także funkcję obserwatorium astronomicznego. 

Co ciekawe, powstały także planetaria przenośne. Choć mają one mniejsze możliwości pokazowe ze względu na infrastrukturę, pozwalają oglądać niebo mieszkańcom niemal z dowolnego miejsca.

Reklama

Co można zobaczyć w planetarium?

Tego typu obiekty pełnią przede wszystkim rolę edukacyjną. Pokazy pod kopułą dotyczą przede wszystkim budowy Wszechświata i planet Układu Słonecznego. Można również zobaczyć, jak powstawała Ziemia i poszczególne układy gwiazd. Widać także, jak zmienia się układ ciał niebieskich na niebie wraz ze zmianą pory roku. To doskonała forma podawcza, jeśli chodzi o fakty związane z ruchami Ziemi, których konsekwencjami są zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku.

Poszczególne planetaria mogą o tym opowiadać także na inne sposoby. Przykładowo wizyta w Planetarium - Śląskim Parku Nauki w Chorzowie to interaktywna podróż: zaczyna się od wnętrza planety, przez jej atmosferę, aż do najdalszych zakątków kosmosu. Można odczuć trzęsienie ziemi, poznać działanie instrumentów naukowych, a także zobaczyć, jak wyglądają z kosmosu Ziemia i inne ciała niebieskie. Jedną z największych atrakcji jest tu symulowany lot kosmos w specjalnej kapsule. 

Gdzie są planetaria w Polsce?

Gdzie są planetaria w Polsce? Szczególnie warto zwrócić uwagę na: 

  • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 
  • Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, 
  • Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, 
  • Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne,
  • Planetarium EC1 w Łodzi.

To największe i najnowocześniejsze obiekty tego typu. 

Do nieco mniejszych, ale nie mniej interesujących należą: Astronomiczna EUREKA w Szczecinie, Planetarium Instytutu Fizyki Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego Akademii Morskiej w Gdyni, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi, Kino Sferyczne w Górskim Parku Równica w Ustroniu.

Planetaria działają także w Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie czy Międzyzdrojach.

Najstarszym planetarium w Polsce jest to położone na terenie Chorzowa. Wybudowano je w 1955 roku. Obiekt od tamtej pory ciągle się rozwija. W sali projekcyjnej zmieści się nawet 400 osób. Można tutaj również skorzystać z największej lunety, jaka znajduje się w Polsce. Planetarium Śląskie organizuje również spotkania z astronomem.

Miejscem, w którym oferta projekcyjna jest wyjątkowo zróżnicowana, jest także wspomniane Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To propozycja seansów, ale także zajęć dla różnych grup wiekowych. Warszawskie planetarium to może pochwalić się tym, że wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia, które umożliwiają prezentację wysokiej jakości filmów i obrazów. 

Tak naprawdę każda wizyta w planetarium dostarcza moc wrażeń - w końcu kto nie chce zbliżyć się do tajemnicy wszechświata? 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: planetarium | Planetarium Śląskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy