Jak wygląda zima na Ziemi z kosmosu? Ten widok robi wrażenie
Zima jest wyjątkowym okresem w ciągu roku. Pomimo przerwy w wegetacji obecność śniegu sprawia, że krajobraz jest wprost magiczny. Zmiana pór roku zaznacza się również w wyglądzie Ziemi z kosmosu.
Choć zdjęcia Ziemi wykonane z kosmosu mają przede wszystkim wartość naukową, to nie można odmówić im również wartości artystycznej. Zobacz, jak magicznie wygląda Ziemia z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i Polska z europejskiego satelity Sentinel.
Ziemia z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Przez lata astronauci na pokładzie orbitującego laboratorium robili spektakularne zdjęcia śniegu i lodu na Ziemi na obu półkulach. Zobacz zestawienie kilku spektakularnych widoków naszej planety.
Warstwa śniegu pokryła region Tidewater w Wirginii i półwysep Delmarva (półwysep na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych), kiedy astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił to zdjęcie 30 stycznia 2022 r. Średnio każdego roku spada tu 23 do 51 cm śniegu.
Kolejne zdjęcie przedstawia Wyspę Południową - największą wyspę Nowej Zelandii. Położona jest pomiędzy Morzem Tasmana a Oceanem Spokojnym i zwana czasem Te Waka a Māui, co znaczy Łódź Māui’ego. Pokryte śniegiem Alpy Południowe wyspy przebijały się przez delikatne zimowe chmury, które również unosiły się nad powierzchnią morza. Najwyższy szczyt pasma górskiego, znany jako Aoraki Mount Cook, wznosi się na wysokość około 3750 metrów n.p.m. W górach i ich podnóżach po zachodniej stronie przez cały rok występują częste opady deszczu i śniegu, podczas gdy zawietrzna (wschodnia strona) tych szczytów ma bardziej suchy klimat i wiele dni bezchmurnych. Zdjęcie wykonano w 2020 r.
W 2020 r. podczas przelotu ISS nad Himalajami i Wyżyną Tybetańską astronauta zrobił zdjęcie zamarzniętym jeziorom Puma Yumco i Yamdrok, które znajdują się na północny wschód od Mount Everest. Ze średnią wysokością 4500 m n.p.m., płaskowyż jest jednym z najwyższych obiektów geograficznych na Ziemi i często nazywany jest "dachem świata".
Na powyższym zdjęciu, wykonanym w 2019 r. widać Księżyc wschodzący nad Zatoką Hudsona w Północnej Kanadzie. Małe wioski i miasteczka wzdłuż tych wybrzeży w prowincji Manitoba otrzymują w grudniu zaledwie 6 do 7 godzin światła słonecznego każdego dnia. Niezwykły w tym przypadku jest widok horyzontu, który stopniowo zanika w ciemności nocy polarnej.
Jak wygląda zima z kosmosu w Polsce?
Obserwując Ziemię z kosmosu warto również zobaczyć, jak wygląda Polska. Zobacz kilka ujęć naszego kraju z grudnia 2022 r.
Zmiany pokrywy śnieżnej w ciągu roku
Na koniec warto jeszcze zobaczyć animację wykonaną przez NASA. Mimo że wykonana została już jakiś czas temu to w niezwykle przystępnej formie pokazuje zmiany pokrywy śnieżnej na Ziemi w ciągu roku.
Przeczytaj także: