Kolejny prototyp statku Starship już na platformie startowej. Testy jeszcze w tym roku [FILM]

Ledwo minęły 2 tygodnie od prawie pomyślnego lotu prototypu SN8, a już inżynierowie SpaceX zainstalowali na platformie kolejny o oznaczeniu SN9. Najpierw odbędą się testy statyczne, a później lot.

Chociaż prototyp SN8 odbył udany lot, to jednak zakończył się on wielką eksplozją i zniszczeniem pojazdu. Mimo wszystko właśnie dlatego wykonuje się testy, by wcześniej wykryć i wyeliminować wszystkie usterki. Elon Musk zapowiedział, że w trakcie testu zebrano cenne dane, które pozwolą przeprowadzić dziewiczy lot SN9 od początku do końca w perfekcyjny sposób.

Fani SpaceX uważają, że raczej nie mamy co liczyć na lot SN9 w tym roku, ale na pewno odbędą się testy kriogeniczne pojazdu. Inżynierowie najpierw sprawdzą szczelność stalowej konstrukcji i zainstalują trzy potężne silniki Raptor. Jeśli wszystkie zaplanowane zadania przebiegną pomyślnie, wówczas nastąpią przygotowania do lotu.

Reklama

Tydzień temu doszło do nietypowej sytuacji w hangarze, w którym stał prototyp SN9. W trakcie przenoszenia, pojazd przechylił się i oparł o konstrukcję hangaru. Na szczęście widocznym uszkodzeniom uległy tylko lotki, ale inżynierowie nie są pewni, czy nie doszło do uszkodzeń również w stalowym poszyciu. Wszystko stanie się jasne w trakcie testów kriogenicznych.

Statek Starship ma być gotowy do końca przyszłego roku. Do tego czasu zobaczymy testy jeszcze kilku prototypów. Obecnie kilka z nich jest w budowie. Wszystkie prace prowadzone są w ośrodku firmy w Boca Chica w Teksasie. Co ciekawe, Elon Musk kilka tygodni temu przeniósł się na stałe z Los Angeles do Austin. Miliarder chce skupić się tam na budowie potężnego systemu transportu kosmicznego i produkcji nowych pojazdów Tesli.

Źródło: GeekWeek.pl/NASASpaceflight / Fot. RGVAerialPhotography

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy