Kolejny prototyp statku Starship niebawem gotowy do lotu na 20 kilometrów [FILM]

Prace nad najpotężniejszych w historii systemem transportu kosmicznego przyspieszają. Udane ostatnie próby napawają inżynierów Elona Muska ogromnym optymizmem. Niebawem zobaczymy kolejny lot prototypu.

Miliarder zapowiedział na swoim profilu na Twitterze, że w ciągu tygodnia ma być gotowy kolejny prototyp Starship oznaczony nazwą SN8. Według Muska, ma on wznieść się na wysokość nawet 20 kilometrów ponad powierzchnię ośrodka testowego SpaceX w teksańskiej Boca Chica.

Fani firmy i przemysłu kosmicznego w końcu będą mogli zobaczyć na niebie latający pojazd, który bardziej przypomina statek niż silos na zboże. SN8, SN9 lub SN10 mają być bowiem wyposażone w charakterystyczny, aerodynamiczny stożek i płetwy. Wciąż nie będzie to docelowa konstrukcja, ale już najbardziej ze wszystkich zbliżona do oryginału.

Reklama

Na razie nie wiadomo, czy SN8 zostanie wyposażony w dwa lub trzy silniki Raptor, czy jednak pozostanie jeden. Wszystko stanie się jasne w ciągu najbliższych 7 dni. Miliarder zapowiedział niedawno, że prototyp Starship ma odbyć lot w kosmos jeszcze w tym roku. Nie wiadomo, który to będzie prototyp, ale prace postępują tak szybko, że możemy spodziewać się, że termin zostanie dotrzymany.

SpaceX zapowiedziało również, że w przyszłym miesiącu ruszą prace budowlane związane z rakietą SuperHeavy. Oba pojazdy mają pozwolić powrócić ludziom na Księżyc i wyruszyć w pierwszą podróż na Marsa. Musk ma już oficjalnie pierwsze zamówienie na lot turystyczny wokół Księżyca, a nieoficjalnie mówi się również o kolejnych kilku, które mają nastąpić po 2022 roku.

SpaceX planuje wykorzystać pojazd Starship nie tylko do eksploracji przestrzeni kosmiczne i podróży międzyplanetarnych. System ma pozwolić na superszybkie podróże również po naszej planecie. Zainteresowanie taką formą transportu na miarę XXI wieku, z każdym rokiem będzie cieszyło się coraz większym zainteresowaniem. Rynek ten wart jest grube miliardy dolarów, zatem nie dziwi fakt, że Elon Musk i w tej materii planuje wprowadzić wielką rewolucję.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX/Elon Musk/SpaceNews / Fot. SpaceX

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy