Kosmiczni turyści z misji Inspiration4 od SpaceX powrócili na Ziemię [WIDEO]

Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski i Sian Proctor bezpiecznie powrócili na Ziemię ze swojej historycznej misji. Elon Musk nie ukrywa, że to początek prawdziwej kosmicznej turystyki ze SpaceX.

3 dni pełne niezapomnianych wrażeń. Tak można opisać wyjątkową misję czwórki zwykłych ludzi, którzy w kapsule Crew Dragon od SpaceX spędzili kilkadziesiąt godzin na orbicie, na wysokości 580 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi. Niedawne loty turystyczne od Jeffa Bezosa (założyciela Amazonu) czy Richarda Bransona (założyciela grupy Virgin) to przy tym pseudo-podróż kosmiczna.

Kapsuła Crew Dragon wpadła do wód Oceanu Atlantyckiego zeszłej nocy, ok. godziny 1:00 czasu polskiego. Już po minucie od wodowania, do pojazdu dotarły łodzie z ratownikami. Kapsuła została załadowana na statek GO Searcher, a po kilku minutach obsługa uwolniła z kapsuły całą załogę. Wszyscy czują się świetnie i już tęsknią za kosmosem.

Reklama

Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski i Sian Proctor, w czasie swojej podróży, wysłali kilka fotek i filmów na serwisy społecznościowe, a nawet połączyli się z Tomem Cruisem i dzieciakami ze szpitala St. Jude Children's Research Hospital w Memphis.

A celem Inspiration4 jest zebranie 200 milionów dolarów dla szpitala. Placówka oferuje darmową pomoc dzieciom i młodym dorosłym walczącym z rakiem i innymi poważnymi chorobami. Kosmiczni turyści przez następnych kilka tygodni i na wiele sposobów będą starali się organizować różne zbiórki na cel charytatywny. Warto odwiedzić ich stronę internetową, gdzie można wesprzeć ich akcję ().

SpaceX zapowiedziało, że to pierwsza, ale nie ostatnia w pełni cywilna misja turystyczna. W przyszłym roku mogą odbyć się nawet dwa takie przedsięwzięcia. Na razie nic o nich nie wiadomo, oprócz tego, że jedna z nich będzie realizowana przez firmę Axiom Space. Niebawem jednak wszystko stanie się jasne. Co ciekawe, ma to być coś jeszcze bardziej niezwykłego od misji Inspiration4.

Źródło: GeekWeek/SpaceX/NASA / Fot. SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy