Kosmiczny spacer dwóch kosmonautów w związku z pracami konserwacyjnymi na ISS

Wczoraj o godzinie 21:30 czasu wschodniego rozpoczął się spacer kosmiczny dwóch rosyjskich kosmonautów. Jest to pierwsze z trzech planowanych przez NASA wyjść astronautów poza Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dwóch kosmonautów Roscosmosu, Sergiej Prokopjew i Dimitrij Petelin, we wtorek 18 kwietnia rozpoczęli swój spacer kosmiczny. Celem misji było przeniesienie chłodnicy z modułu Rassvet do modułu Nauka przy pomocy robotycznego ramienia sterowanego przez Andreya Fedyaeva. Prace w założeniu miały trwać 6 godzin i 40 minut, jednak przedłużyły się i oficjalnie zakończono je po 7 godzinach i 55 minutach. Całość transmitowana była na żywo w NASA TV. 

Reklama

Kosmiczny spacer

Nie jest to pierwszy wspólny spacer kosmonautów. W listopadzie 2022 roku misja przeniesienia chłodnicy została przerwana ze względu na awarię skafandra Prokopjewa. Miał on wbudowane wadliwe pompy podłączone do układu chłodzenia, przez co nie można w nim było opuszczać stacji.  Dwóm kosmonautom pomógł kolega z zewnątrz, czyli operator ramienia robotycznego. Inżynier lotu Roscosmos, Andrey Fedyaev, który sterował ramieniem z wnętrza stacji kosmicznej. Dzięki współpracy trzech kosmonautów misja została zakończona powodzeniem. 

Planowane prace

Ostatnie wyjście kosmonautów stanowi trzeci spacer kosmiczny zrealizowany 2023 roku oraz 260 przeprowadzony w celu montażu, konserwacji i modernizacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to czwarty spacer kosmiczny w karierze Prokopiewa i drugi dla Petelina. Planowane są w najbliższym czasie jeszcze dwa wyjścia.  

25 kwietnia Sergiej i Dimitrij przeprowadzą prace związane z przeniesieniem eksperymentalnej śluzy powietrznej z Rassvet do modułu Nauka. Następnie, 4 maja dodatkowy spacer planowany jest w ramach rozmieszczenia chłodnicy na module Nauka i podłączenia przewodów mechanicznych, elektrycznych i hydraulicznych. Misje przeprowadzili w specjalnych skafandrach Orlan. Prokopyec miał na sobie skafander z czerwonymi paskami, natomiast Petelin z niebieskimi. Całość misji była transmitowana na żywo i dostępna jest na NASA TV.  

Polecamy na Antyweb | Po wynikach Tesli widać obniżki cen, to już wojna cenowa?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna | Roskosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy