Kto pierwszy zdobędzie Księżyc, Elon Musk czy Jeff Bezos? Bitwa rozpocznie się za 2 lata

Kiedyś o pierwsze lądowanie na Srebrnym Globie rywalizowały kraje, a za 2 lata będziemy mieli prawdziwą bitwę o Księżyc pomiędzy najbogatszymi ludźmi na świecie, Elonem Muskiem i Jeffem Bezosem.

Kto pierwszy postawi swój pojazd kosmiczny na powierzchni naturalnego satelity naszej planety, Elon Musk swój statek Starship czy może Jeff Bezos swój lądownik Blue Moon? W tej chwili ciężko powiedzieć. Eksperci uważają, że bezzałogowy lot przez SpaceX może zostać przeprowadzony już w 2022 roku, natomiast przez Blue Origin w 2023 roku.

Reklama

Najważniejszym wydarzeniem będzie jednak lądowanie astronautów. Pierwsze w XXI wieku. Która firma dokona tego pierwsza? Na pewno będzie to firma amerykańska, ale nie jest pewne, komu NASA wyda najszybciej pozwolenie, po spełnieniu wszystkich procedur bezpieczeństwa. W końcu mówimy tutaj o jednej z najniebezpieczniejszych podróży kosmicznych ludzkości. Nie będzie to orbita, tylko obcy obiekt.

SpaceX obecnie testuje prototyp statku Starship i niebawem rozpocznie rakiety SuperHeavy w ośrodku w teksańskiej Boca Chica. Elon Musk ma nieco innowacyjne i jednocześnie minimalistyczne podejście do lotu na Srebrny Glob i Marsa. Umożliwić ma to jedna, ale najpotężniejsza w historii rakieta i statek kosmiczny.

Tymczasem HLS National Team, w skład którego wchodzi właśnie należąca do szefa Amazonu firma Blue Origin, oraz Lockheed Martin, Northrop Grumman i Darper, prowadzą testy swojej rakiety New Glenn, lądownika, pojazdu serwisowego i powrotnego. Mówimy tutaj o potężnych korporacjach, które mają na swoim koncie futurystyczne projekty pojazdów powietrznych i kosmicznych.

Jednak ich podejście jest nieco bardziej tradycyjne. Opiera się na koncepcji z programu Apollo. Wyniesienie na orbitę załogowego lądownika, pojazdu powrotnego i serwisowego będzie możliwe przy użyciu różnych rakiet, ale nie tak potężnych jak Starship+SuperHeavy. Chodzi tutaj o Space Launch System czy New Glenn. Które rozwiązanie okaże się najtańsze i najskuteczniejsze? Przekonamy się za 3 lata.

NASA zamierza już za 2 lata przeprowadzić ze SpaceX i HLS National Team serię eksperymentów na orbicie, dotyczących możliwości tankowania rakiet w przestrzeni kosmicznej, próbnych oblotów Księżyca i lądowań na jego powierzchni. W międzyczasie z misjami polecą roboty eksploracyjne, które wybiorą najlepsze miejsce do pierwszego w XXI wieku lądowania tam astronautów.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/SpaceX/Blue Origin/HLS National Team / Fot. Blue Origin/HLS National Team

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy