NASA opublikowała najdokładniejsze w historii obrazy Tytana, księżyca Saturna

Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała najdokładniejsze w historii obrazy Tytana, księżyca Saturna, który może być domem dla różnych form życia.

Obrazy, przedstawiające Tytana w pełnej okazałości, powstały na podstawie danych zgromadzonych przez sondę Cassini przez ostatnie 13 lat jej misji badań Saturna i jego księżyców.

Na co dzień ten obiekt jest spowity mglistą i gęstą atmosferą. Nie pozwala ona przedostać się do powierzchni promieniom słonecznym, więc normalnie nie można zobaczyć Tytana tak, jakbyśmy chcieli.

Jednak na pokładzie sondy Cassini znalazł się instrument do badań w podczerwieni (VIMS). Gdy sonda znajdowała się w pobliżu Tytana, wykonywała zdjęcia. Później, po długich i żmudnych analizach ogromnej bazy danych, w końcu astronomom udało się zmapować całą powierzchnię księżyca.

Reklama

NASA opublikowała najdokładniejsze w historii obrazy Tytana, księżyca Saturna. Fot. NASA.

Obrazy zachwycają, ponieważ w końcu możemy zobaczyć niezwykłe cechy geologiczne, a wśród nich wydmy i metanowe morza. Jest wielce prawdopodobne, że skrywają one nieznane nam formy życia, które mogą funkcjonować w tak niegościnnych warunkach, jak brak tlenu, morza węglowodorów i temperaturze minus 179 stopni Celsjusza.

NASA planuje misję na Tytana. Prawdopodobnie odbędzie się ona w latach 20. lub na początku 30., a w jej ramach eksplorować ten obiekt mają specjalne „okręty podwodne”.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama