NASA pokazała, jak będzie wyglądało lądowanie w lutym na Marsie łazika i drona [FILM]

Za miesiąc i 23 dni na powierzchni Czerwonej Planety dojdzie do kolejnego wielkiego wydarzenia w historii eksploracji tego globu. Pojawią się tam najbardziej zaawansowane roboty.

Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała na swoim kanale na serwisie YouTube nowy materiał filmowy. Na animacji możemy zobaczyć najważniejszą część misji Mars 2020, a mianowicie moment lądowania urządzenia na Marsie. Na pokładzie lądownika, który zmierza od lipca bieżącego roku w kierunku tej planety, znalazł się duży łazik i pierwszy w historii dron.

Moment lądowania będzie bardzo niebezpieczny, a to ze względu na fakt bardzo rzadkiej atmosfery planety, która sama z siebie nie wyhamuje lądownika. Dlatego na początek urządzenie uwolni jeden spadochron, który go łagodnie wyhamuje, a później drugi. Gdy lądownik znajdzie się już blisko powierzchni, odpalone zostaną specjalne silniki rakietowe. Będą miały one za zadanie ostatecznie wyhamować pojazd i bezpiecznie położyć go na powierzchni.

Reklama

Jeśli ta część misji przebiegnie perfekcyjnie, rozpocznie się nowa era w eksploracji Czerwonej Planety. Łazik Perseverance (Wytrwałość) i dron Ingenuity (Pomysłowość) będą miały za zadanie poszukać śladów życia na obszarze, na którym niegdyś znajdował się ogromny zbiornik wodny, a w nim, być może, rozkwitało biologiczne życie. Mowa tutaj o rejonie delty w kraterze Jezero, który znajduje się na skraju Isidis Planitia, czyli gigantycznej niecki położonej na północ od równika planety. Naukowcy wybrali ten obszar ze względu na występujące tam najstarsze i najciekawsze formy geologiczne Czerwonej Planety.

Najważniejszym elementem eksploracji Marsa będzie dokonanie odwiertów w gruncie i pobranie próbek skał. Następnie będą one szczelnie zapakowane i będą mogły być odebrane przez przyszłe misje, a następnie dostarczone na Ziemię do bardziej wnikliwych badań. Co ciekawe, Polska Agencja Kosmiczna będzie brała udział w tym karkołomnym przedsięwzięciu.

Lądowanie na powierzchni Marsa łazika i drona będzie miało miejsce 18 lutego przyszłego roku. NASA wówczas będzie miała do dyspozycji aż trzy różne roboty eksplorujące na Marsie.  Oprócz misji Mars 2020, na tym tajemniczym globie pojawi się jeszcze sonda i łazik z Chin oraz orbiter ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy