Niesamowite ujęcie z pokładu stacji kosmicznej na start rakiety Sojuz

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała jedne z najbardziej spektakularnych filmów nakręconych przez astronautów znajdujących się na orbicie. Chodzi o misję rakiety Sojuz i statku transportowego o nazwie Progress.

Wystartowały one z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie z setkami kilogramów zapasów i kilkoma eksperymentami dla astronautów znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki nim będą oni mogli prowadzić ważne prace badawcze przez kolejne miesiące. Duża część z nich jest związana z opracowaniem nowych, skutecznych leków na najgroźniejsze choroby dręczące ludzkość.

Lot rosyjskiej rakiety Sojuz ze statkiem Progress MS-10 uwiecznił na filmie poklatkowym Alexander Gerst, niemiecki astronauta, który uwielbia pokazywać fanom astronomii naszą piękną planetę z perspektywy kosmicznego domu. Z jego twórczością możecie zapoznać się na licznych profilach na serwisach społecznościowych.

Reklama

Materiały filmowe pokazują start rakiety z różnych perspektyw, a dalej jej lot, odłączenie się drugiego stopnia od pierwszego, wejście powrotne w atmosferę pierwszego stopnia oraz odłączenie się kapsuły Progress od drugiego stopnia i zbliżanie się statku na orbicie do ISS. W sumie całe wydarzenie trwa 15 minut, ale po od 8 do 16-krotnym przyspieszeniu, ostatecznie film trwa 1 minutę i 25 sekund.

Źródło: GeekWeek.pl/ESA / Fot. ESA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama