Niestety, na Marsie jest za mało CO2 na przemianę go w drugą Ziemię

Najnowsze badania pokazują, że kolonizatorzy Marsa nigdy nie rozstaną się ze swoimi skafandrami, a całej planety nie uda nam się zmienić w drugą Ziemię.

Naukowcy z Universytetu Colorado w Boulder i Uniwersytetu Północnej Arizony przeprowadzili analizy wszystkich danych na temat Czerwonej Planety, jakie zebrano na przestrzeni ostatnich 20 lat. Okazuje się, że powinniśmy przestać myśleć o tej planecie jako o obiekcie, który możemy zmienić w drugą Ziemię i egzystować na niej w idealnych warunkach klimatycznych.

Kolonizatorzy i przyszli Marsjanie nigdy nie będą chodzili po powierzchni tej planety bez skafandrów i systemów podtrzymania życia. Naukowcy uważają, że na Czerwonej Planecie jest za mało CO2, aby skorzystać z jakichkolwiek systemów sztucznego podgrzania jej i wytworzenia globalnego efektu cieplarnianego. Co najgorsze, nie pomoże tu nawet broń jądrowa.

Reklama

Infografika przedstawiająca różne źródła CO2 na Marsie wraz z przewidywanym wkładem w ciśnienie atmosferyczne. Fot. NASA.

Gdyby udało nam się ogrzać planetę, uwalniając do atmosfery zgromadzone na jej powierzchni i pod nią całe pokłady suchego lodu, to ciśnienie atmosferyczne wynosiłoby zaledwie 7 procent ziemskiego. To oznacza, że bez skafandrów i systemów podtrzymania życia nie będzie można normalnie funkcjonować na powierzchni.

Ale to nie wszystko. Sztuczne przemiany doprowadziłyby do wzrostu średniej temperatury na powierzchni o zaledwie 10 stopni Celsjusza, a więc wciąż wynosiłaby ona minus 45 stopni Celsjusza.

Niestety, na Marsie jest za mało CO2 na przemianę go w drugą Ziemię. Fot. 20th Century Fox.

To bardzo smutne wieści dla wszystkich entuzjastów chęci życia na Marsie i przemiany go w sprzyjające ludziom miejsce w kosmosie oraz projektu poszukiwań drugiej Ziemi, która byłaby dla ludzkości pewnego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek globalnego kataklizmu.

Zatem ta informacja powinna nam dać do myślenia i uświadomić, jak cenna jest dla nas Błękitna Planeta i że powinniśmy uczynić wszystko, aby zachować ją w jak najlepszej kondycji, bo drugiego takiego pięknego i życiodajnego domu nie znajdziemy i nie stworzymy przez jeszcze wiele wieków.

Źródło: GeekWeek.pl// Fot. NASA/20th Century Fox

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama