Oto najnowszy obraz Saturna. Wykonał go Kosmiczny Teleskop Hubble'a

Astronomowie skierowali obiektyw Kosmicznego Teleskopu Hubblea w kierunku Saturna, by wykonać najnowsze obrazy Władcy Pierścieni. Efekt po prostu zapiera dech. Możemy na nich zobaczyć pierścienie i słynny heksagon.

Saturn został uwieczniony w dniu 20 czerwca, za pomocą kamery Wide Field Camera 3, z odległości 1,36 miliarda kilometrów. Warto tutaj podkreślić, że wówczas planeta znajdowała się najbliżej Ziemi w tym roku. Na zdjęciu gazowego giganta możemy zobaczyć kolorowe, gęste pasy atmosfery i słynny heksagon, znajdujący się na północnym biegunie planety. Zachwycające są też pierścienie.

Trzeba przyznać, że obraz prawie nie różni się od tych wykonanych przez sondę Cassini, a przecież teleskop Hubble'a znajduje się bardzo blisko naszej planety. Na najnowszym zdjęciu pojawia się też Dione, Enceladus, Tetyda, Janus, Epimeteusz i Mimas, czyli księżyce Saturna.

Reklama

Co ciekawe, wir ostatnimi czasy, z niewiadomych przyczyn, zaczął zmieniać kolor z niebieskiego na złoty. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi, że ma to związek z letnim przesileniem, które na Saturnie miało miejsce w 2017 roku. Kilka miesięcy po wykonaniu zdjęć.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy