Pełnia Księżyca w marcu 2023. Robaczy Księżyc zachwyci na niebie

Pełnia Księżyca w 2023 roku wypada 7 marca. Dla tych, którzy mają problem z wymyślaniem prezentów na Dzień Kobiet, świetnym rozwiązaniem będzie romantyczny spacer z drugą połówką w blasku Księżyca. Jedynie nazwa marcowej pełni nie jest zbyt romantyczna — to inaczej Robaczy Księżyc.

Pełnia Księżyca w marcu 2023. Kiedy i o której godzinie?

W marcu 2023 pełnia Księżyca wypada 7 marca o godzinie 13:24, w 66. dniu roku kalendarzowego. 

Chociaż moment pełnego oświetlenia może być trudny do obserwacji, to w godzinach wieczornych obraz widoczny gołym okiem będzie równie spektakularny. Pełnia będzie także widoczna dzień później, czyli w Dzień Kobiet. To idealna okazja, żeby zabrać drugą połówkę na romantyczny spacer w świetle Księżyca. Oczywiście jeśli planów nie pokrzyżuje nam pogoda... Na ten moment prognozy nie napawają optymizmem, ale wszyscy dobrze wiemy, że te potrafią być bardzo mylące.

Reklama

Cykl księżycowy, czyli czas potrzebny Księżycowi na pokonanie pełnej orbity wokół ziemi trwa 29,5 dnia. Pełnia to moment największego oświetlenia powierzchni Srebrnego Globu promieniami Słońca, które odbijają się i trafiają do naszych oczu, powodując złudzenie, że Księżyc świeci własnym światłem.

Cały cykl księżycowy, czy inaczej miesiąc synodyczny dzieli się na 4 podstawowe części: fazę nowiu, pierwszą kwadrę, pełnię i ostatnią kwadrę. 

Robaczy Księżyc. Skąd wzięła się nazwa pełni w marcu?

Pełnia Księżyca w marcu jest często określana mianem Robaczego Księżyca. Tę mało wdzięczną nazwę zawdzięcza rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej. W tym okresie na rozmarzającej po zimie ziemi pojawiały się charakterystyczne ślady tworzone przez budzące się do życia robaki żyjące w glebie.

Sprawdź także: Pełnie Księżyca. Oto najpopularniejsze nazwy

Inne nazwy, które różne kultury nadały pełni Księżyca w marcu to  Czysta Pełnia, Klonowa Pełnia, Pełnia Śmierci i Skrzypiąca Pełnia. W literaturze spotkamy się też z określeniem Pełni Wiosennej, która zwiastuje rychłe ocieplenie i nadejście wiosny. 

Szczególnie ciekawa jest jeszcze jedna nazwa ukuta przez Indian, a mianowicie Soczysty Księżyc. Ma on swoje korzenie w soku z drzewa klonowego, który mieszkańcy północnej Ameryki zbierali w tym okresie. Sok był następnie przerabiany na symbol dzisiejszej Kanady - syrop klonowy.

Czytaj również:

Kalendarz biodynamiczny 2023 dla ogrodnika. Co kiedy siać według Księżyca?

Kalendarz biodynamiczny 2023 dla rolnika. Czy Księżyc wpływa na plony?

Badacze znaleźli bliźniaka Drogi Mlecznej. Jest od niej młodszy o kilka miliardów lat

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama