Satelita NASA wykrył na Marsie i uwiecznił na zdjęciu robota Curiosity

Już w przyszłym roku w podróż w kierunku Czerwonej Planety uda się nowy łazik i pierwszy w historii dron od NASA, które w ramach misji Mars 2020, będą poszukiwały śladów życia na tej tajemniczej i niegościnnej planecie.

Tymczasem obecnie tę planetę wciąż eksploruje łazik Curiosity, któremu niestraszne są nawet największe przeciwności losu. Astronomowie z NASA postanowili uwiecznić łazika na najnowszym obrazie z orbity, by lepiej zorientować się w otoczeniu obszaru, na jakim znajduje się maszyna, i zaplanować dalszą jej trasę badawczą.

Łazik znajduje się na obszarze zwanym Woodland Bay. To część Mount Sharp, czyli gór znajdujących się w kraterze Gale. Pasmo górskie ma blisko 5 kilometrów wysokości, więc pokonanie go zajmie Curiosity jeszcze kolejnych wiele miesięcy. Naukowcy wyznaczają łazikowi najbardziej interesującą geologicznie trasę, by móc przeprowadzić jak najwięcej ważnych badań i zdobyć cenne dane.

Reklama

NASA opublikowała zdjęcia, na którym możemy zobaczyć Curiosity. Obraz wykonał Mars Reconnaissance Orbiter w dniu 31 maja 2019 roku. Możemy na nim zobaczyć sam łazik oraz jego najbliższe otoczenie. Urządzenie widoczne jest jako duża niebieska kropka. Na północ od niego rozpościera się obszar grzbietu skalnego Vera Rubin, który łazik eksplorował przez ostatnie lata.

Satelita NASA wykrył na Marsie i uwiecznił na zdjęciu robota Curiosity. Fot. NASA.

Kolejnym celem misji jest teraz region Clay-Bearing Unit. Jest on bogaty w minerały ilaste, których zbadanie może pozwolić nam poznać przeszłość geologiczną planety, a wraz z tym odpowiedzieć na pytanie, czy kiedyś płynęły tam rzeki i czy istniały jakiś formy biologicznego życia.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy