Tak SpaceX przygotowuje się do wysłania astronautów Dragonem na orbitę

Chociaż po wybuchu prototypowej załogowej kapsuły nastąpiły ogromne komplikacje w przygotowaniach do drugiej misji Dragona, SpaceX najgorsze ma już za sobą, na co wskazują najnowsze testy z ewakuacją astronautów.

Firma Elona Muska już przeprowadziła w pełni pomyślny lot Dragona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, więc teraz nadszedł najwyższy czas na lot załogowy, z astronautami na pokładzie. Będzie to historyczna chwila dla amerykańskiego przemysłu kosmicznego. Na razie SpaceX nie zdradziło, kiedy dojdzie do tego wydarzenia, ale eksperci sądzą, że będzie to koniec bieżącego roku.

Zanim to się jednak stanie, nastąpi jeszcze jeden lot. Będzie on polegał na teście systemu ewakuacyjnego astronautów, gdyby w trakcie lotu w kosmos doszło do awarii. Oczywiście, na pokładzie kapsuły również nie będzie astronautów. Test ma odbyć się za kilka tygodni. Jeśli wszystkie zaplanowane zadania zostaną zrealizowane pomyślnie, to pierwsi astronauci, Douglas Hurley i Bob Behnken, będą mogli wyruszyć w dziewiczy lot.

Reklama

Tymczasem inżynierowie z firmy SpaceX i NASA przeprowadzili w Trident Basin na przylądku Canaveral testy związane z bezpiecznym wyjściem astronautów z kapsuły znajdującej się już na pokładzie statku ratunkowego GO Searcher i udzieleniem im fachowej pomocy medycznej. Co ciekawe, w zadaniach brał udział helikopter ratunkowy, który przetransportował astronautów do szpitala.

Eksperymenty przeprowadzono też na słynnej platformie startowej LC-39A, skąd będą odbywały się loty kosmiczne. W dalszej kolejności astronauci będą musieli nauczyć się szybkiego wyjścia z kapsuły, a ratownicy pomocy im w tym dość skomplikowanym procesie już bezpośrednio na wodach Oceanu Atlantyckiego. Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć z eksperymentów ratunkowych, to możecie to uczynić .

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/SpaceX / Fot. NASA/SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama