"Uciekająca” czarna dziura zostawia za sobą łańcuch gwiazd

Ta niesamowicie duża czarna dziura wielkości 20 milionów Słońc została zaobserwowana przypadkowo przez teleskop Hubble’a. Pędzi z niesamowitą prędkością i zostawia za sobą łańcuch nowonarodzonych gwiazd. Przypuszczalnie stanowi dowód na to, że supermasywne czarne dziury mogą być wyrzucane z galaktyk macierzystych.

Astronomowie zaobserwowali niezwykłe zjawisko, mianowicie supermasywną czarną dziurę, poruszającą się z prędkością pozwalającą na podróż między Ziemią a Księżycem w 14 minut. Zostawia ona po sobie smugę nowonarodzonych gwiazd o długości 200 000 lat świetlnych, co daje średnicę dwukrotnie większą od średnicy naszej drogi mlecznej. 

Co więcej, stanowi ona prawdopodobnie dowód na to, że czarne dziury mogą zostać wyrzucone z macierzystych galaktyk, według badań opublikowanych 6 kwietnia. Tworzy ona za sobą kolumnę, która rozciąga się od galaktyki macierzystej, natomiast na najbardziej wysuniętym końcu kolumny znajduje się niezwykle jasne skupisko zjonizowanego tlenu.

Reklama

 

Jak doszło do wyrzutu czarnej dziury

Duże galaktyki mają zazwyczaj w swoich centrach supermasywne czarne dziury, które często wyrzucają strumienie materii z dużą prędkością. Przypominają one smugi światła i nazywa się je dżetami astrofizycznymi. Gdy astronomowie zaobserwowali zjawisko podobne do wyżej opisanego, po jej zbadaniu stwierdzili, że nie posiada ono cech dżetów

Naukowcy przypuszczają, że zjawisko uciekającej czarnej dziury jest wynikiem prawdopodobnie wielu zderzeń supermasywnych czarnych dziur. Szacuje się, że pierwsze dwie galaktyki prawdopodobnie połączyły się 50 milionów lat temu. Doprowadziło to do tego, że w ich centrum zgromadziły się dwie supermasywne czarne dziury wirujące wokół siebie, tworząc podwójną czarną dziurę. Wtedy pojawiła się trzecia galaktyka ze swoją czarną dziurą. W związku z czym doszło do niestabilnej i chaotycznej konfiguracji, w efekcie której jedna z czarnych dziur została wyrzucona z galaktyki macierzystej. Jednak naukowcy nie są w stanie na razie potwierdzić tej teorii ani oszacować, jak powszechne jest to zjawisko. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czarna dziura | NASA | Czarna dziura | Kosmiczny Teleskop Hubble'a
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy