Wiemy już, kiedy wylądujemy na Księżycu. NASA przedstawiła nowy plan

Lata 20. i 30. XXI wieku zapowiadają się wyśmienicie pod względem planów powrotu na Księżyc i pierwszego lotu na Marsa oraz eksploracji tych obiektów i budowy tam baz.

NASA opublikowała najnowszy, 21-stronicowy Raport Narodowej Kampanii Eksploracji Kosmosu, z którego możemy dowiedzieć się, jakie Amerykanie mają plany na nadchodzące lata w kwestii załogowych i bezzałogowych misji na Księżyc i Marsa.
Okazuje się, że Pierwsze loty kapsułą Orion i rakietą Space Launch System przewidziane są na rok 2020. Dwa lata później w użytku na orbicie mają znaleźć się już nowe napędy i 50 kW systemy zasilania na potrzeby Gateway i realizacji misji załogowych.

Rozpoczną się one po roku 2022 i będą realizowane wraz z misjami próbników oraz łazików eksploracyjnych. Jednak astronauci nie będą jeszcze lądowali na powierzchni, tylko prowadzili badania z pokładu kapsuł oblatujących Księżyc.

Reklama

Fot. NASA.

NASA przewiduje, że już w 2024 gotowy do użytku dla astronautów i badań naukowych ma być Księżycowy Port Kosmiczny. Pełnię możliwości ma uzyskać on w 2026 roku. Na jego pokładzie ma przebywać do 4 astronautów przez 30 dni, którzy będą mieli do swojej dyspozycji ok. 55 metrów kwadratowych powierzchni życiowej.

Agencja zakłada, że wtedy będzie można z niego wysyłać na powierzchnię Księżyca lądowniki załogowe i sprzęt. W 2026 roku na powierzchni Srebrnego Globu mają również lądować zaawansowane lądowniki eksploracyjne. Powrót ludzi na Srebrny Glob ma nastąpić ok. roku 2028. Wówczas na powierzchni ma rozpocząć się budowa pierwszych habitatów i era kosmicznego górnictwa.

Fot. NASA.

Nie jest tajemnicą, że rząd Stanów Zjednoczonych żywo zainteresowany jest przede wszystkim zasobami naturalnego satelity naszej planety. Dlatego w pierwszym rzędzie będą tam prowadzone pracze górnicze w celu pozyskania cennych minerałów. Jeśli chodzi o Marsa, to NASA przewiduje pierwsze lądowanie astronautów nie wcześniej, niż w 2030 roku.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy