Zobacz, jak chiński łazik zjechał z lądownika na powierzchnię Marsa [WIDEO]

Kolejny sukces chińskiej misji na Marsa. Łazik Zhurong dziś (22.05) pomyślnie zjechał z lądownika na powierzchnię. CNSA opublikowała film poklatkowy z tego doniosłego wydarzenia.

Chińska Agencja Kosmiczna odnotowała kolejny sukces w swojej pierwszej w historii misji eksploracji Czerwonej Planety. Łazik Zhurong, po tygodniu od lądowania, jest już na powierzchni. Przez następne dni inżynierowie będą testowali robota, a później rozpocznie się jego podróż po powierzchni.

Na obszarze lądowania, czyli Utopia Planitia, nie występują góry, wydmy czy duże skały. Łazik będzie miał zatem ułatwione zadanie eksploracji. Naukowcy zamierzają przyjrzeć się bliżej potencjalnym osadom lodu wodnego, pogodzie, topografii i geologii, uzupełniając badania naukowe prowadzone przez misje z innych agencji kosmicznych.

Reklama

Chiński rząd nie ukrywa, że w planach ma budowę pierwszej kolonii na Marsie. Raczej kraj ten pierwszy nie wyśle ludzi na tę tajemniczą planetę i nie stworzy dla nich pierwszej osady, ale najważniejsze, że coraz więcej państw świata składa podobne deklaracje. Oprócz USA, Chin i UE, jest to też Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie.

Na razie nie wiemy, kiedy łazik rozpocznie eksplorację powierzchni. Więcej informacji na ten temat powinno pojawić się w przyszłym tygodniu, gdy Zhurong przejdzie kolejną fazę morderczych testów. Przypominamy, że celem robota jest poszukiwanie śladów życia, które miliardy lat temu mogło rozkwitać na Marsie. Wówczas planeta ta mogła przypominać dzisiejszą Ziemię.

Źródło: GeekWeek.pl/CNSA / Fot. CNSA

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama