Zobacz najnowszy film z lotu prototypu statku Starship w rewelacyjnej jakości 4K [FILM]

SpaceX w końcu opublikowało film w jakości 4K z niemal idealnego ostatniego lotu prototypu SN10. Firma Elona Muska przygotowała kilka smaczków w postaci ciekawych ujęć na sam pojazd i jego lot nad Teksasem.

Pierwsza próba startu SN10 została przerwana, ale po kilku godzinach ponownie zatankowano prototyp i statek wystartował, poleciał na wysokość 10 kilometrów i po niespełna 6 minutach, w pięknym stylu wylądował na płycie ośrodka firmy SpaceX w teksańskiej Boca Chica. Jednak nie był to koniec wrażeń. Kilka minut później pojazd w efektowny sposób wybuchł, albo jak kto woli, poleciał drugi raz.

W trakcie powrotu znowu wystąpiły problemy z silnikami, a jeden z nich nie uzyskał odpowiedniego ciągu. Musk powiedział, że winy jest tu hel z systemu utrzymywania ciśnienia, który rozpuścił się w metanie i przez to silnik stracił moc. Problemy wystąpiły też w nóżkach, które zaliczyły efekt wahadła i nie utrzymały kadłuba w pionie.

Reklama

Dlatego w przypadku SN11 mają być uruchomione wszystkie silniki i odpowiednio w razie potrzeby będzie zwiększany w nich ciąg, by lot odbył się według planu. W systemie utrzymania ciśnienia zastąpiono hel metanem, dzięki czemu nie dojdzie już do zmieszania tych substancji.

Kiedy możemy spodziewać się lotu SN11? Eksperci uważają, że w ciągu najbliższych 7 dni. Inżynierowie chcą jak najszybciej pomyślnie wylądować prototypem, zebrać cenne dane i rozpocząć prace nad nową generacją Starship, która jeszcze bardziej będzie przypominała docelowy pojazd. W końcu w przyszłym roku możemy oczekiwać pierwszych komercyjnych lotów, a w 2023 roku ma odbyć się lot wokół Księżyca i lądowanie na jego powierzchni.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX / Fot. NASASpaceFlight/Twitter

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy